AA

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, katıldığı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi'ne dış ticarettin dolar üzerinden gerçekleşmesi ve dolar/euro paritesinin pozisyonu sorulduğunda "Doların euro karşısında düşük olması lehimize." şeklinde yanıt verdi.

Hizmet ihracatının öneminden Gümrük Birliği'ndeki son duruma kadar, tır şoförlerinin sınır kapılarında bekletilmesinden vizelerin hızlandırılmasına kadar önemli konulara yanıt veren Bakan Bolat, sorunların çözümü için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Piyasada fiyatları fahiş oranda artıran, sektöre baskı yapan, spekülatif hareketlerle ticareti bozanları Ticaret Bakanlığı'nın tüm birimleri ile takip ettiklerini dile getiren Bolat, bu konuda şu bilgiyi paylaştı:

Bakanlık olarak hazırlıklarımızı yaptık. Cezaları arttırıyoruz. Zaten enflasyon oranı da belli. Ama onun üzerinde artırıyoruz ve kapatma cezası da gelecek. Hükümetin kanaati bu yönde. Biz de uygulamacı kuruluşuz. Şimdi torba yasa hazırlıyoruz. Ticarette kurallara uygun olarak çalışılması gerekiyor. Bu kural ve yönetmeliklere aykırı davranan otomatikman cezaya uğrayacak. Bunu bir kaç kere tekrar ettiği takdirde de o zaman geçici kapatma cezası gelecek.

"İndirimler daha fazla olmalı"

Vatandaşları etkileyen gıda fiyatlarındaki artış için alınan indirim kararını da değerlendiren Bolat, indirimlerin daha fazla olmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Bakan Bolat'ın konuşmasında öne çıkanlar:

-Emlak ve oto satışlarında manipülatif satış yapanları ağır olarak cezalandıracağız ve ilanları yayınlayan siteler de cezalandırılacak.

-Piyasada birinci el araçlarda sıkıntı yok. Sezonla ilgili bir durgunluk yaşanıyor. ikinci elde de spekülasyon yapanlar ayaklanınca piyasa gerçek satıcılara kalıyor ve normalleşiyor.

-Mobilyacılar da yıl sonuna kadar zam yapmama kararı aldılar. Tekstilcilerden de aynı hareketi bekliyoruz.

-Tüketici güveni arttı.

-TOBB, indirim çağrımıza olumlu yanıt verdi. Bütün Türkiye'deki odalara yaydı ve bizimle tam bir iş birliği yapıyor.

-İndirim yapmayanları tüketici siler. Müşterinin arzusunu karşılayamayan piyasadan silinir.

-Enflasyonu tek perakende sektörü etkilemez. 3'te bir etkisi var. Akaryakıt da önemli bir ölçüde etkiler. Vatandaşın alışveriş sepetinde indirim yapmak için bir çabamız var. Enflasyonu indirmek için birçok etmen var.

-İhracatımız son 20 yılda 7 kat arttı.

-Hedefimiz hizmet ihracatında inşallah 100 milyar doları aşmak.

-Artık oyun kurucu bir ülke durumundayız.

-İhracatımızın yüzde 45'ini gelişmiş ülkelere yapıyoruz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)