Euro
15.2526
-0.32%
Dolar
13.5247
0.13%
Altın
804.6250
0.52%
Borsa
1945
1.83%
Bitcoin
500.089
7.28%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Petrol fiyatları neden düşüyor

  ABD'li yatırımcı Rogers, fiyatların kasıtlı olarak düşürüldüğünü ileri sürdü.
  • 19.11.2014 - 04:39
  Petrol fiyatları neden düşüyor

  Petrol fiyatları neden düşüyor #1

  Uluslararası finans piyasalarında emtia gurusu bilinen ABD'li yatırımcı Jim Rogers, petrol fiyatlarının enerji gelirlerine ihtiyaç duyan Rusya ve İran’ı cezalandırmak için kasıtlı olarak düşürüldüğünü ileri sürdü.

  "ABD VE SUUDİLER, RUSYA VE İRAN'I CEZALANDIRMAK İSTİYOR"

  Ünlü yatırımcı Rogers, brent petrolün haziran ayında gördüğü 115,67 dolar seviyesinden yaklaşık 40 dolar değer kaybederek 76.74 dolara kadar gerilemesinin rastlantı olmadığını, ABD ve Suudi Arabistan’ın, Rusya ve İran üzerinde baskı oluşturmak için fiyatları aşağıya çektiğini öne sürdü.

  Rogers, “ABD ve Suudi Arabistan, Rusya ve İran üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. Bu bazılarını, özellikle Rusya ve İran’ı cezalandırmak için hazırlanmış yapay bir oyun. Bu şekilde istediklerini yaptırabileceklerini düşünüyorlar” dedi.

  Rublenin, ABD Doları karşısında hızla değer kaybetmesine, Ukrayna’da artan jeopolitik gerilime ve yatırım ortamının olumsuz şekilde etkilenmesine karşın Rusya’nın halen cazip bir yatırım ortamı olduğunu belirten Rogers, geçen hafta Rusya’nın en büyük fosfat bazlı gübre üreticilerinden Phosagro’nun hisselerinden bir kısmını satın aldığını anlattı.

  Jim Rogers, "Şu anda Rus hisselerinden satın alıyorum. Japonya ve Çin gibi baskılanmış piyasalardan hisse alıyorum. Örneğin Rusya’nın önde gelen şirketlerinde biri olan Phosagro’dan geçen hafta hisse aldım. Şu an bu şirketin yönetim kurulundayım. Rusya’yla ilgili son derece iyimserim” şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir