Euro
10.3856
0.08%
Dolar
8.8808
0.12%
Altın
496.26
0.39%
Borsa
1.384
0%
Bitcoin
372.157
-1.13%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Pompa ve tabela fiyatı uyumsuz akaryakıt bayilerine inceleme

  EPDK, akaryakıt bayilerinin tabelaya yazdıkları fiyat ile pompa fiyatının birbirini tutmadığına yönelik iddiaların üzerine gitti.
  • AA
  • 23.08.2021 - 13:11
  • Güncelleme : 23.08.2021 - 13:22
  Pompa ve tabela fiyatı uyumsuz akaryakıt bayilerine inceleme

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt bayilerinin tabelaya yazdıkları fiyat ile pompa fiyatının birbirini tutmadığına yönelik iddialar üzerine inceleme başlattı.

  KURUM AKARYAKIT BAYİLERİNİ UYARDI

  EPDK'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, bütün bayiler uyarılarak fiyat panosu ile pompa fiyatları arasında uyumsuzluk tespit edilmesi halinde gereken adımların hızla atılacağı bildirildi.

  UYARILAN BAYİLER AYNI HATAYI TEKRARLARSA KAPILARINA İKİ AY SÜREYLE KİLİT VURACAK

  Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmelerine yer verilen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, uyarılan bayilerin aynı hatayı tekrar etmesi halinde kapılarına 2 ay süreyle kilit vurulacağını ifade etti.

  Pompa ve tabela fiyatı uyumsuz akaryakıt bayilerine inceleme #1

  "EN ETKİLİ DENETÇİLER, TÜKETİCİLER"

  Tüketicilerin en etkili denetçiler olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

  "Onlardan gelecek her şikayet bizim için çok değerli. 13 binden fazla bayii yurt çapında hizmet veriyor. Yasal düzenlemelere aykırı ve gayriahlaki yollara başvuranları el birliğiyle sektörümüzden temizleyeceğiz. Biz bunu yalnızca fiyat tabelası üzerinden basit bir algı oyunu ya da gayriahlaki bir pazarlama kurnazlığı olarak görmüyoruz.

  HAKSIZ KAZANÇ ELDE EDİLİYOR

  Bu, aynı zamanda göz göre göre tüketicilerimizi kandırarak haksız kazanç elde etme girişimidir. Derhal inceleme başlattık. 13 bin bayii arasında sayısı 3-5 de olsa kimsenin sektörümüze böyle bir leke sürmesine izin vermeyeceğiz.

  YA ETİK HİZMET VERİLECEK YA DA SEKTÖRDEN ÇIKARTILACAK

  Böyle kötü niyetli istasyon işletmecileri ya kendilerini düzeltecek ve etik şekilde hizmet verecek ya da sektörümüzde kendisine yer bulamayacak."

  735 BİN LİRAYA KADAR CEZASI

  Yılmaz, bir bayinin, dağıtım şirketinin tavsiye ettiği fiyatın üzerinde akaryakıt satması halinde açacakları soruşturma sonucunda 735 bin liraya kadar idari para cezası ödemek zorunda kalacağı uyarısında bulundu. ​​​​​​

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir