Petrol
95.22
-1.42%
Euro
18.2713
0.06%
Dolar
18.1017
0.13%
Altın
1.02
-0.06%
Borsa
3028
0.00%
Bitcoin
398.047
-6.30%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  Putin: Bulgaristan, TürkAkım'ı geciktiriyor

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Bulgaristan’ın TürkAkım doğalgaz boru hattının inşaatını kasıtlı olarak yavaşlattığını savundu.
  • AA
  • 05.12.2019 - 08:13
  • Güncelleme : 05.12.2019 - 08:13
  Putin: Bulgaristan, TürkAkım'ı geciktiriyor

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’yı ziyaret eden Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Soçi kentinde görüştü.

  TÜRKAKIM'IN SIRBİSTAN AYAĞI BİRKAÇ HAFTAYA BİTİYOR

  Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Putin, "Sırbistan, TürkAkım’ın Güney Avrupa’da karada devam eden kısmı olan gaz iletim sisteminin inşasına katıldı. Boru hattının Sırbistan’daki inşaatı gelecek haftalarda tamamlanacak." diye konuştu.

  Sırbistan’daki yer altı doğalgaz depolama tesislerinin kapasitelerinin artırılmasına yönelik anlaşma sağlandığını belirten Putin, "Sırbistan’daki yer altı gaz depolama tesislerinin kapasitesini 750 milyon metreküpten 2 milyar metreküpe çıkaracağız." ifadesini kullandı.

  Büyük çaplı enerji projelerinin Sırbistan için fayda sağlayacağını anlatan Putin, "Bu tür projelerin yalnızca Sırbistan için değil, aynı zamanda Balkanlar ve tüm Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı sağlayacağına eminiz." dedi.

  Putin: Bulgaristan, TürkAkım ı geciktiriyor #1

  "BULGARİSTAN, TÜRKAKIM'I ERTELETİYOR"

  TürkAkım boru hattının inşasıyla ilgili Bulgaristan’a yönelik eleştirilerde bulunan Putin, şunları kaydetti:

  "Bulgaristan, Rus gazının Türkiye üzerinden Bulgaristan’a sevk edilmesi için Rusya’ya sağladığı güvencelere ve ilettiği taleplerine rağmen, ne kadar üzücü ve garip dursa da projenin inşaatını kasıtlı bir şekilde erteliyor. TürkAkım’ın Bulgaristan’daki inşaatına dair nasıl uygulanacağını göreceğiz. Eğer Bulgaristan projeyi gerçekleştirmek istemiyorsa, Güney Avrupa’da fırsatlarımızı gerçekleştirecek farklı yollar buluruz."

  Putin: Bulgaristan, TürkAkım ı geciktiriyor #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir