Reel kesim güven endeksi aralık ayında arttı
AA

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından, aralık ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) açıklandı.

Buna göre RKGE, aralıkta bir önceki aya göre 2,9 puan artarak 106,8 oldu. Aynı dönemde mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi de (RKGE-MA) 3 puan artarak 110,4'e çıktı.

SİPARİŞ MİKTARLARI VE ÜRETİM HACMİ ARTIŞ GÖSTERDİ

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, gelecek 3 aydaki ihracat sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek 3 aydaki üretim hacmi, mevcut mamul mal stoku, mevcut toplam sipariş miktarı ve genel gidişata ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde, son 3 aydaki toplam sipariş miktarı ve gelecek 3 aydaki toplam istihdama ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Reel kesim güven endeksi açıklandı

SON 3 AYA YÖNELİK DEĞERLENDİRMELER

Son 3 aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi artış bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladı, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir ise bir önceki aya göre güçlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya göre zayıfladı. Mevcut mamul mal stoklarının seviyesine ilişkin olarak, bir önceki ayda mevsim normallerinin üzerinde olduğunu bildirenler lehine olan seyir, mevsim normallerinin altında olduğunu bildirenler lehine döndü.

GELECEK 3 AYA YÖNELİK DEĞERLENDİRMELER

Gelecek 3 aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde ve ihracat sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir güçlenirken, iç piyasa sipariş miktarında ise bir önceki ayda azalış bekleyenler lehine olan seyir artış bekleyenler lehine döndü. Gelecek 3 aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentiler zayıflarken, gelecek 12 aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentiler ise güçlendi.

ÜFE BEKLENTİSİ YÜZDE 15,8'E YÜKSELDİ

Ortalama birim maliyetlerde, son 3 ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir zayıflarken, gelecek 3 ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir ise güçlendi. Gelecek 3 aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentiler ise güçlenerek devam etti. Gelecek 12 aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 1,1 puan artarak yüzde 15,8 seviyesinde gerçekleşti.

GENEL GİDİŞAT KONUSUNDAKİ DÜŞÜNCELER

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 12'ye ve daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 10,5'e gerilerken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 77,5'e yükseldi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)