Rekabet Kurulu, 10 Traktör firması hakkında rekabet soruşturması açtı
AA

Rekabet Kurulu'nun radarına şimdi de üreten ve pazarlayan firmalar takıldı.

Rekabet Kurulu, ilgili kanunu ihlal ettikleri iddiası ile traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren 10 teşebbüs hakkında soruşturma açtı.

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, firmalara yönelik yürütülen ön araştırma sonucunda soruşturma kararı alındı.

Bulgular ciddi ve yeterli

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, Kanun'un ilgili maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla 10 teşebbüs hakkında soruşturma açtı.

Soruşturmanın sonucu beklenecek

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin Kanun'u ihlal ettikleri, ceza yaptırımıyla karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları anlamına gelmediği belirtilen duyuruya göre, yaptırımlarla ilgili soruşturanın sonuçlanması gerekiyor.

Soruşturma açılar firmalar

Söz konusu teşebbüsler; AGCO Tarım Makineleri Tic. Ltd. Şti, Argo Tractors Turkey Traktör San. ve Tic. Ltd. Şti, Başak Satış Pazarlama ve Yatırım AŞ, Erkunt Traktör Sanayi AŞ, Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ, IPSO Tarım AŞ, Kubota Turkey Makine Ticaret Ltd. Şti, Same Deutz Fahr Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ, Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ, Türk Traktör ve Ziraat Makinaları AŞ oldu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)