Petrol
110.18
0.98%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
477.455
-0.40%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Rezidans fiyatına mezar yeri

  İstanbul'da mezar yerleri uçuk rakamlarla satışa çıkıyor. Karacaahmet, Aşiyan, Zincirlikuyu, Ortaköy, Pierre Loti gibi mezarlıklar astronomik rakamların öne çıktığı yerler arasında.
  • 09.10.2014 - 11:02
  Rezidans fiyatına mezar yeri

  Rezidans fiyatına mezar yeri #1

  İstanbul’da en pahalı metrekare fiyatı, son dönemde inşa edilen yüksek katlı lüks rezidanslarda ya da tarihi Boğaz yalılarında değil. İstanbul’un en pahalı lokasyonları Karacaahmet, Aşiyan, Zincirlikuyu, Ortaköy, Pierre Loti gibi mezarlıklardaki 3-5 metrekarelik mezar yerleri. Şehir içindeki mezarlıklarda yer tükenince, kalan sınırlı mezar yerleri de kıymete bindi. Hak sahipleri ellerindeki yerleri devretmek için astronomik rakamlar istiyor. Hele söz konusu mezar yeri, merkezde deniz manzaralı veya ünlü bir kişinin mezarına komşuysa, fiyatlar daha da uçuyor.

  600 BİN TL'YE 'RUTUBETSİZ VE FERAH' MEZAR

  Geçtiğimiz haftalarda bir gazetenin seri ilanlar sayfasına “Aşiyan Mezarlığı’nda 9 metrekare boş kabir. Takas yapılır” yazılı ilan verildi. Habertürk gazetesi'nin haberine göre, mezarı satan kişi, mezar yerinin kendisine ait olduğunu, daha önce hiçbir defin yapılmadığını belirterek, mezar yerinin satış fiyatını 450 bin TL olarak açıkladı. Aynı şahıs istenirse ücretin bir miktarının nakit, kalan kısmının da arsa, daire, bina gibi gayrimenkullerle takas yapılabileceğini belirtti. Ücretin, kullanım hakkı devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından tahsil edileceğinin garantisini de veren şahıs, devir işlemlerinin 1.5-2 ay sürebileceğini ifade etti.

  Bir başka emlak sitesindeki  ilana göre Zincirlikuyu mezarlığı'nda 2 adet deniz manzaralı mezar yeri 2 hafta önce 600 bin TL’ye satışa sunulmuş. Emlak ofisi tarafından verilen ilanda ‘rutubetsiz ve ferah’ olduğu belirtilen iki kişilik mezar yerinin aynı zamanda Vehbi Koç’un mezarına da yakın olduğunun da altı çiziliyor.

  İSTANBUL'UN 8 MİLYON METREKARESİ MEZARLIK

  8 milyon metrekare alanın mezarlıklara ayrıldığı İstanbul’da toplam mezar sayısı 333. Bunun 268’ini Müslüman, 65’ini ise Gayrimüslim mezarlığı oluşturuyor. Kayıtlara göre İstanbul’da günde ortalama 200 insan hayatını kaybediyor.

  DOLULUK ORANI YÜZDE 90

  Mevcut mezarlıkların çoğu yüzde 90 doluluk oranına yaklaşmış durumda. Mezarlıklar Müdürlüğü kentin ihtiyacını karşılayacak şekilde mevcut mezarlıkların genişletilmesi çalışmalarının yanı sıra Avrupa Yakası’nda 1 milyon 548 metrekare, Anadolu Yakası’nda ise 861 metrekare yeni mezarlık alanları oluşturmak için planlama yapıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir