Petrol
84.52
-0.60%
Euro
17.815
-0.16%
Dolar
18.433
0.10%
Altın
972.24
-0.09%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
351.854
-0.50%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Rusya ihracat kilidi açılıyor

  Rusya’ya, ambargo sonrası Türkiye'den gıda ihracatı % 50 arttı.
  • 29.11.2014 - 12:26
  Rusya ihracat kilidi açılıyor

  ihracat.jpg

  Batılı ülkelerin Kırım’dan dolayı uyguladığı ambargoya aynı şekilde karşılık veren Rusya, Türkiye’nin ihracat artışında büyük umut kapısı oldu. 1 Aralık’ta 10 bakanı ile gelecek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in enerji başta olmak üzere, gıda, tekstil, otomotiv gibi çok sayıda sektörlere işbirliği anlaşması yapması bekleniyor. Putin’in ziyaretinde, Türkiye’nin halen 8 milyar dolar seviyesinde bulunan Rusya’ya ticaretinin artırılması, ihraç ürünlerine uygulanan sıkı kontrollerin tamamen kaldırılması ve başta enerji ve gıda olmak üzere çeşitli sektörleri işbirliğinin artırılması bekleniyor.

  RUSYA ÖZEL PLAKA İSTEDİ

  Rusya, Türkiye ile ticareti kolaylaştırmak için iki yıl önce başlattığı Basitleştirilmiş Gümrük Hattı'nda (BGH) ise yeni bir adım atacak. Ambargo sonrası Rusya, Türkiye’den bu yolla giden TIR’lara özel bir plaka konularak, TIR’ın hiç durdurulmadan direk 
  Rusya topraklarına girmesi için çalışma başlattı. Böylece Rusya, Türkiye’den yapılan taşımaları kolaylaştırmış olacak.

  BGH'DE 10 BİN TAŞIMA

  İstanbul Ticaret Odası Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Tamer Dinçşahin, ambargonun başladığı 6 Ağustos’tan itibaren Rusya’ya gönderilen gıda ürünlerinde yüzde 50 artış olduğunu söyledi. Dinçşahin, BGH ile yapılan taşımaların ise 5 bin 600'den 10 bine çıktığını açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin’in Türkiye ziyaretinde stratejik ortaklık anlaşmalarının gündeme geleceğini söyleyen Dinçşahin, böylelikle iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 35 milyar dolardan, 100 milyar dolara gelmesinin planlandığını vurguladı. Türkiye’nin Rusya’ya ihracatının 8 milyar dolar olduğuna işaret eden Dinçşahin, 100 milyar dolar hedefinin 50 milyar dolarlık ihraç geliri anlamına geldiğini söyledi.

  PERAKENDE PAZARI 475 MİLYAR DOLAR

  Rusya’nın 2 trilyon dolarlık bir ekonomisi olduğunun altını çizen Dinçşahin, hububatta 4,5 milyar dolarlık ithalatı olduğunu, Türkiye’den gönderilen ürün tutarının sadece 107 milyon dolarlık olduğunu söyledi. Dinçşahin, “Sadece zeytin yağında 100 milyon dolarlık ithalatına karşılık, biz 1,4 milyon dolar ürün satmışız. Bunu yüzde 5’e çıkarmak demek, hacmi beşe katlamaktır. Rusya'da perakende pazarı 475 milyar dolar. Burada dünyanın sekizinci perakende pazarı" dedi.

  ÖNCE PARA SONRA İTHALAT

  Rusya’nın ticaretinde ihracatçı açısından korkulan noktalar olduğunu ifa eden Dinçşahin, “Diyorduk ki, ‘Rusya kurallı bir ülke değil’, ‘Gidersem paramı nasıl alırım’. Ancak Rusya, Dünya Ticaret Örgütü’ne girdi. O nedenle belli kuralları değişti. Rusya’daki mevzuat, peşin satışta kambio transferinizi yapmadan malın ithalatına izin vermiyor. Yani paranız transfer olacak, o makbuzla gidip malı ithal edeceksiniz. Hangi ülkede var?” dedi.

  ÇİN PAZARI KAPIYOR

  Düne kadar Rusya'nın elmayı Polonya’dan ithal ettiğine dikkati çeken Dinçşahin, “Bu ülkeden elmada 700 milyon dolarlık yıllık alımı vardı. Bu açığı şimdi Çin kapatmaya başladı. Türkiye'den gitmiyor" diye konuştu.

  SIKI DENETİMDE BÜYÜK GEVŞEME

  Türkiye'den giden her tür meyve sebzeye daha önce uygulanan sıkı kontrollerin ambargo sonrası gevşetildiğini söyleyen  Dinçşahin, “Yüzde 100 olan analiz kontrolü, 3 ürün gamına dönüştü. Birincisi yüzde 40, ikincisi yüzde 20, üçüncüsü yüzde 5’e düştü. Bu domateste yüzde 40, biber, soğanda yüzde 20, narenciyede yüzde 5'e indi” dedi.

  TESİSLERİ RUSYA İNCELİYOR

  Rusya’nın hangi ülkeden ürün alacaksa, o malın üretildiği ülkedeki tesisi gelip incelediğini ve rapor hazırladığını söyleyen Tamer Dinçşahin, “Bu rapora göre onaylar ya da onaylamaz. Buna göre süt ürünlerinde 3 olan firmamız 8'e, taze meyve-sebzede 324’ten 504’e, beyaz ette 9'dan 16'ya çıktı” dedi.

  UYGULANAN AMBARGO TEKSTİL VE OTO İLE GENİŞLEYEBİLİR

  Rusya’nın uyguladığı ambargonun tekstil ve otomotiv sektörü ile genişletilmesinin de düşünüldüğünü dile getiren Dinçşahin, “Rusya tarafından açıklanan verilere göre, bunun 2017’ye kadar sürmesi bekleniyor. Otomotiv ve tekstil için de bu ambargonun genişletilmesi bekleniyor” diye konuştu.

  BEŞ MADDELİK ANLAŞMA MASADA

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 1 Aralık’ta Türkiye ve Rusya arasındaki ticaretin önündeki engellerin kaldırılması adına “tarihi öneme” sahip beş maddelik anlaşma imzalanacağını belirtti. Zeybekci, yıl başına kadar Rusya ile iki ülke arasındaki ticaretin önündeki tüm engellerin kaldırılmasına çalıştıklarını söyledi. Zeybekci, Lüksemburg’taki temaslarının ardından Moskova yolunda temasları hakkında bilgiler verdi. Rusya ile Türkiye arasında taşımacılıktan, tarım ve gıdada sertifikasyon sorunlarının ortadan kaldırılmasının önemli olduğunu belirten Zeybekci,“Japonya ile karşılıklı sertifikasyonları kabul ettik. Türkiye’deki TSE, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının laboratuvarlarındaki sertifikasyonu Japonlar kabul etti. Biz de onların standardizasyon kuruluşunun sertifikasyonunu kabul ettik" dedi.

  100 MİLYAR DOLAR

  Rusya ile özellikle inşaat, sağlık, ihaleler alanlarında karşılıklı olarak tercihli ticaret anlaşmasının yapılmasını amaçlandığını dile getiren Zeybekci, Rusya ile 100 milyar dolarlık ticaret hacminin ulaşılabilir olduğunu söyledi.


  Görüş Bildir