Petrol
96.09
-0.52%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
389.780
-6.70%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Rusya'dan doğalgaza yüzde 10 indirim

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Rusya'nın doğalgaza yüzde 10,25 oranında indirim yaptığını fakat bu indirimin faturaya yansımayacağını duyurdu.
  • 27.02.2015 - 10:33
  Rusya'dan doğalgaza yüzde 10 indirim

  Rusya dan doğalgaza yüzde 10 indirim	 #1

  Enerji ve Tabii Kaynalar Bakanı TanerYıldız, doğalgaz fiyatları için Rusya ile yaptıkları görüşmeler sonucunda yüzde 10,25'lik indirim konusunda anlaştıklarını bildirdi. Yıldız, "Doğalgaz fiyatları için Rusya ile yaptığımız görüşmeler neticesinde yüzde 10,25'lik indirim konusunda anlaştık" dedi ve bu indirimin faturaya yansımayacağını duyurdu.

  FARK YÜZDE 12,6

  Yıldız, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 8. Sektör Toplantısı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Son üç ay içerisinde lira- dolar paritesindeki farkın yüzde 12,6 olduğunu anlatan Yıldız, dövizdeki yükselmenin alınan indirim oranından daha fazla olduğunu, söz konusu indirimin sanayici ve vatandaşa yansımayacağını söyledi.

  İNDİRİM ORANI YÜZDE 10,25

  Aralık 2013 tarihiyle karşılaştırılması halinde dolar paritesine lira karşısında yüzde 26 zam geldiğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu: "Aralık 2014 dönemine göre ise yüzde 12,6'dır. Bizim Gazprom ile nihayetlendirdiğimiz indirim oranı ise yüzde 10,25'tir. Aynı zamanda özel sektörün Rusya'dan aldığı doğalgaz ile alakalı ise aldıkları doğalgazı Türkiye'de rahatlıkla satabilecekleri ve herhangi bir zarara uğramaksızın bu faaliyetlerini yapabilecekleri bir noktayı yakaladığımızı söylemem gerekir.

  TÜRKİYE EN UCUZ DOĞALGAZI SATAN ÜLKE

  Türkiye, 28 AB ülkesi arasında hem sanayi hem vatandaşa en ucuz doğalgaz satan ülkedir. Bunlarla alakalı BOTAŞ bu indirimle beraber önceki zararlarını telafi edecektir. Hazine'ye, gümrüğe ve maliyeye olan borçlarını bu şekilde kapatacaktır. 2015 Haziran ayına kadar bunların önemli bir bölümünü ve İran tahkiminden beklediğimiz sonucun da bu sürede açıklanmasıyla beraber BOTAŞ, çok iyi bir nakit akışına sahip olacaktır."

  RUSYA SICAK BAKMIYOR

  BOTAŞ'ın özel sektöre devredilmesindeki son durumun sorulması üzerine Yıldız, mevcut politikanın olabildiğince kontratın özel sektöre devredilmesini desteklediğini fakat bu konuya Rusya'nın sıcak bakmadığını kaydetti.

  Yıldız, Rusya'dan gelen Mavi Akım'ın kapasitesinin 3 milyar metreküp arttırılıp arttırılmayacağına ilişkin, 3 milyar metreküpün 2 milyarının yapılması planlanan Türk Akımı'ndan alınacağını, kalan 1 milyar metreküpün ise Mavi Akım'dan getirtileceğini bildirdi.

  DOĞALGAZ FİYATLARI DEĞİŞMEYECEK

  Doğalgazda herhangi bir fiyat artışı olup olmayacağı sorusuna ise Yıldız, mart ayı da dahil olmak üzere fiyat değişikliği olmayacağını söyledi. Yıldız, "Gizli veya açık zam var mı yorumlarına katılmıyorum, ne açık ne de gizli bir zam yoktur" ifadesini kullandı.

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun benzin ve motorin fiyatlarıyla ilgili tavan fiyat kararına akaryakıt dağıtım sektöründen tepkiler geldiğinin hatırlatılması üzerine Yıldız, Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası'nın (TABGİS) mahkeme yoluna başvurmasına gerek kalmadan bu sürecin tamamlanacağını ifade etti.

  KİMSENİN SİSTEMİ İSTİSMAR ETMESİNİ İSTEMEYİZ

  Bakan Yıldız, şöyle konuştu: "Ne kamunun ne de özel sektörün kimsenin bu sistemi istismar etmesini istemeyiz, EPDK'nın TABGİS ile yaptığı  görüşmeler herhangi bir mahkeme yolu açılmaksızın  sonuçlanacak. Önümüzdeki hafta Başkanımız ve sektör temsilcileriyle bu konuyu değerledireceğiz. Ama mahkemeye gitmeye gerek olmaksızın, sistemi doğru kurup doğru işletmektir önemli olan."

  İTHAL MALI TERCİH ETMEK DOĞRU DEĞİL

  Dağıtım şirketlerinin kayıp kaçakta uzak doğu menşeli malzeme kullanmaları sebebiyle nitelikli hizmet veremedikleri yönündeki değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine soruya ise Yıldız, yerli üreticiler varken ithal bir malı tercih etmenin doğru olmadığını ve görevini yerine getiremeyecek herhangi bir cihazın tesis edilmesine ne özel sektör ne de kamunun müsaade etmeyeceğinin altını çizdi.

  36 AYA VARAN TAKSİTLERLE ÖDEME İMKANI

  Belediyelerden elektrik borçlarını zamanında ödeyenler olduğu gibi ödemeyenlerin de bulunduğunu ifade eden Yıldız, şöyle devam etti: "Hangi görüş olursa olsun, belediyelerle ilgili alacak var. Batman Belediyesi İller Bankası'ndan kredi aldı, bu siyasi bir tutum değildir. İller Bankası'ndan aldığı kredi ile 42 milyon lirayı Batman Belediyesi ödemiştir. Benzer hassasiyetlerin olması gerektiğini vurguluyorum. Ödeyemeyen vatandaşlarımız için dağıtım şirketlerimiz 36 aya varan taksitlerle ödeme kolaylıkları gösterecekler."

  Bakan Yıldız, AK Parti'nin üç dönem kuralına ilişkin soruyu yanıtlarken de hizmetin sadece vekillikle olmayacağını ve şahsı adına yeni isimlerin önünün açılması gerektiğini söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir