Sahte ürünler küresel ticaretin yüzde 3.3’ünü oluşturuyor
DHA

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) “Sahte ve Korsan Ürünlerde Ticaretteki Eğilimler” raporuna göre, 2016 yılınnın gümrük yakalama verileri dünya genelinde ithal edilen sahte ürünlerin değerini 2013'teki, küresel ticaretin yüzde 2.5'i olan, 461 milyar dolardan, 509 milyar dolara yükseldiğini gösterdi.

AB'DE İYİCE ARTIYOR

Avrupa Birliği (AB) için AB dışı ülkelerden yapılan ithalatlardaki sahte ürün ticareti, 2013 yılındaki yüzde 5.0 düzeyinde yüzde 6.8'e yükseldi. Bu oranlar, yurt içinde üretilen ve tüketilen sahte ürünleri veya internet üzerinden dağıtılan korsan ürünleri içermiyor.

GÜVELİK RİSKİ TAŞIYAN ÜRÜNLER

Ticari markalara ve telif haklarına aykırı olan sahte mal ticareti, şirketler ve hükümetler pahasına organize suç çeteleri için kar oluştururken, tıbbi malzemeler, araba parçaları, oyuncaklar, gıda ve kozmetik markaları ve elektrikli ürünler gibi ürünler güvenlik riskleri taşıyorlar. Örnekler arasında etkili olmayan reçeteli ilaçlar, güvenli olmayan diş dolgu malzemeleri, zayıf kablolu elektronik eşyalardan kaynaklanan yangın tehlikeleri ve rujlarda ve bebek formülünde alt standart kimyasallar bulunuyor.

Sahte ürünler küresel ticaretin yüzde 3.3’ünü oluşturuyor

OECD Kamu Yönetimi Direktörü Marcos Bonturi, “Sahte ticaret, firmalardan ve hükümetlerden gelir elde etmekte ve diğer cezai faaliyetleri beslemektedir. Aynı zamanda, tüketicilerin sağlık ve güvenliğini de tehlikeye atabilir. Sahteciler kötü yönetişimin olduğu yerde büyür. Fikri mülkiyet haklarını korumak ve yolsuzlukla mücadele etmek için daha fazla şey yapmak hayati önem taşıyor” dedi.

OECD raporunda, 2016 yılında el koyma olaylarının dolar bazında en büyük kısmını oluşturan mallar ayakkabı, giyim, deri eşya, elektrikli eşya, saat, tıbbi malzeme, parfüm, oyuncak, mücevher ve ilaç olurken, gümrük yetkilileri, markalı gitarlar ve inşaat malzemeleri gibi geçmişte daha az görülen eşyaların sahte sayısında da artış görüldüğü açıklandı.

OECD SORUNU ÇÖZMEYE ÇALIŞIYOR

OECD’nin, üye ülkelerle yetkililerin sorunu çözmesine yardımcı olmak için resmi kurallar üzerinde çalıştığı belirtildi.

Taklit ve Korsan Ürün Ticaretindeki Eğilimler, ticari markaları, tasarım haklarını veya patentleri ve telif haklarını ihlal eden maddi korsan ürünleri ihlal eden tüm sahte ürünleri kapsar. Ekonomiler üzerinde daha fazla baskı yapan çevrimiçi korsanlığı içermez.