Petrol
97.68
0.29%
Euro
18.555
0.76%
Dolar
17.9604
0.51%
Altın
1.031
0.17%
Borsa
2856
0.93%
Bitcoin
439.950
5.23%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  Seyahat acentelerine 100 bin liraya kadar finansman desteği

  Halkbank Genel Müdürü Arslan, TÜRSAB üyesi seyahat acentelerine 100 bin liraya kadar finansman desteği sağlayacaklarını söyledi.
  • AA
  • 24.02.2021 - 10:27
  • Güncelleme : 24.02.2021 - 14:46
  Seyahat acentelerine 100 bin liraya kadar finansman desteği

  Halkbank'ın koronavirüs salgını sürecinde olumsuz etkilenen bir sektör olan seyahat acentelerine 100 bin liraya kadar finansman desteği sağlanacağı Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan tarafından açıkladı.

  Turizm sektörünün daha önce talep ettiği desteklerden biri müjde niteliğinde hayata geçirilmiş oldu.

  TÜRSAB ÜYESİ ACENTELER YARARLANACAK

  Halkbank ve TÜRSAB arasında "TÜRSAB Üyesi Seyahat Acentalarına Destek Paketi" protokolü imzalandı. Halkbank Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) üyesi seyahat acentelerine, ticari faaliyetlerinde kullanmak üzere 6 ay anapara ödemesiz dönemli, 36 aya kadar vadelendirilebilecek 100 bin TL’ye kadar finansman desteği sağlayacak.

  Protokol töreninde konuşan Arslan, kısa bir süre önce Ankara Ticaret Odası (ATO) Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi üyesi işletmelere yönelik bir destek paketi açıkladıklarını ifade ederek, şimdi ise turizm sektörüne ilişkin bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

  Halkbank olarak Türkiye ekonomisinin gücünü koruyabilmesinde önemli sorumluluklar üstlendiklerini ifade eden Arslan, meslek gruplarına ve sektörlere özel finansman hizmetleri geliştirmeye devam ettiklerini kaydetti.

  TURİZM SEKTÖRÜNDE İŞ BİRLİĞİ

  Arslan, sözlerine şöyle devam etti: "Bugün ülkemizin gelişmesinde kilit öneme sahip olan turizm sektörüne yönelik iş birliği için bir aradayız. Turizm sektörü  koronavirüs salgınının neden olduğu küresel düzeydeki kısıtlamalar nedeniyle en çok etkilenen sektörlerden birisi olmuştur."

  Seyahat acentelerine 100 bin liraya kadar finansman desteği #1

  "10 BİNE YAKIN SEYAHAT ACENTEMİZİN FAYDALANABİLECEĞİNİ ÖNGÖRMEKTEYİZ"

  Arslan, ülkelerin aşılama gayretlerinin seyahatlerde 2021 yılında yoğunluk olacağını gösterdiğini ifade ederek, Halkbank olarak sektörü finanse edeceklerini söyledi. Halkbank olarak turizm sektöründeki firmaların finansman ihtiyaçlarına destek sağlayabilmek için Kredi Garanti Fonu (KGF) Teminatlı Turizm Destek Paketi'ni devreye aldıklarını hatırlatan Arslan, şöyle konuştu:

  ÜST LİMİT 100 BİN LİRA

  "Şimdi turizm sektörünün en önemli paydaşlarından olan seyahat acenteleri için, TÜRSAB'la birlikte bir protokol imzalıyoruz. Bu protokol uyarınca bir üst limit oluşturmuştuk, bunu daha önce 75 bin lira üst limit olabilir düşüncesindeydik ama bu sabah sayın başkanımız Firuz Bey ve sayın ticaret odası başkanımızla yaptığımız değerlendirmede prensip olarak bu 75 bin limiti 100 bin lira üst limit olarak uygulama kararı aldık. Dolayısıyla bu üst limit çerçevesinde 'TÜRSAB Üyesi Seyahat Acentelerine Destek Paketi' sayesinde acentelerin finansman ihtiyaçlarını uygun şartlarda karşılamayı ve turizm sezonu öncesi hazırlıklarına destek olmayı hedefliyoruz.

  Osman Arslan

  6 AY ANA PARA ÖDEMESİZ, 36 AYA VARAN VADE

  Bu tabii prensip bir limitti, bazı firmalar gerekli koşullar sağlandığı takdirde bunun daha üzerinde elbette yararlanabileceklerdir. Paket kapsamında TÜRSAB üyesi seyahat acentelerinin ihtiyaç ve taleplerine göre 6 ay ana para ödemesiz, 36 aya varan vadeli nakit işletme kredisi, bizim ticari markamız olan Paraf Kobi Kart, teminat mektubu ve ticari kredili mevduat hesabı taleplerine yanıt vermiş olacağız. Ayrıca paketten faydalanan TÜRSAB üyelerine dijital kanallarımızdan ücretsiz EFT/havale yapma imkanlarını da sağlamış olacağız. Bu destek paketinden 10 bine yakın seyahat acentemizin faydalanabileceğini öngörmekteyiz."

  Arslan, farklı sektörlere sağlayacakları yeni çözümlerle ekonomik aktiviteyi desteklemeyi sürdüreceklerini belirtti.

  Seyahat acentelerine 100 bin liraya kadar finansman desteği #3

  "HALKBANK SEKTÖRÜMÜZE OLAN GÜVENİNİ GÖSTERDİ"

  TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, protokole ilişkin, "Bugün sektörümüz için çok önemli bir gün. Türkiye’ye turist getiren, ülkemize en büyük döviz girdisini sağlayarak dış ticaret açığını kapatan, istihdam oluşturan turizm sektörüne güvenin simgesi olacak bir anlaşmanın imzalarını atıyoruz. 82 yıldan bu yana ülkemiz için, halkımız için çalışanların yanında, üretenlerin destekçisi olan Halkbank, turizm sektörümüze olan güvenini 'Turizme Güven Kredi Paketi' ile gösteriyor." dedi.

  Bağlıkaya, acentelerin söz konusu pakete başvuru için TÜRSAB'a üye olduğunu gösterir belge ile Halkbank şubelerine başvurmalarının yeterli olduğunu da sözlerine ekledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir