Petrol
110.69
1.46%
Euro
17.5662
-1.46%
Dolar
16.5566
-1.94%
Altın
969.09
-2.32%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
347.790
-4.40%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Standard & Poor's'dan sürpriz not artışı

  Standard & Poor's'dan sürpriz not artışı

  Standard & Poor's Türkiye'nin notunu artırdı.
  • 27.03.2013 - 19:21

  Standard & Poor s dan sürpriz not artışı #1

  Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu Standard & Poor's,  Türkiye'nin uzun vadeli notunu bir kademe artırdı. Maliye ve para politikası önümüzdeki seçimden etkilenmezse notun daha da artacağı belirtildi.

  S&P, Türkiye'nin notunu BB+'ya yükseltti. Görünüm ise durağan olarak kaldı.

  BARIŞ HAVASI S&P'Yİ DE ETKİLEDİ

  Son aylarda Türkiye'de hem ekonomik büyüme, hem de Kürt sorunundaki iyileşmeler yıllardan deri Türkiye'ye düşük notlar veren S&P'nin de kararında değişikliklere sebep oldu.

  Kredi Derecelendirme Kuruluşu, yaptığı açıklamada not artırımına gerekçe olarak bütçedeki düzelme, ihracattaki artış ve ekonomideki dengelenmeyi gösterdi. Açıklamada barış sürecine de bir parantez açan kuruluş şu ifadeleri kullandı: Not artırımında Kürt sorunundaki düzelme sürecinin de etkisi var. Son çabaların eskilerinden çok daha etkili olduğunu düşünüyoruz. Eğer her şey planlandığı gibi olursa güvenlik harcamaları düşecek, sınır ticareti de artacak.

  DÜNYA EKONOMİLERİ KRİZDE TÜRKİYE'NİN NOTU ARTIYOR

  Küresel piyasalardaki kırılganlık sürerken özellikle Euro bölgesi ekonomilerindeki finans krizi tehlikeli noktalara geldi. Son olarak Güney Kıbrıs'ın AB ve IMF tarafından kurtarılması Avrupa'daki ekonomilerin durumunu gözler önüne seriyor. Kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye'nin notunu arttırması uluslararası arenada bu anlamda da büyük önem taşıyor. 'Türkiye batıyor' görüşünü savunanlar notu kıt olan Standard & Poor's'un not artışı karşısında nasıl bir değerlendirme yapacağı ise merakla bekleniyor.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir