Petrol
111.01
0.93%
Euro
17.0402
1.42%
Dolar
15.9309
0.37%
Altın
949.1
0.69%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
472.178
-1.78%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C
  TANAP Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri imzalandı İZLE

  TANAP Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri imzalandı İZLE

  Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Pojesi'nin (TANAP) Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri imzalandı.
  • 14.10.2014 - 11:27

  tanap

  TANAP Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri için düzenlenen imza törenine Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katıldı.

  SÖZLEŞME İMZALANDI

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, törende yaptığı konuşmasında projenin öneminden bahsetti. Davutoğlu'nun konuşmasının ardından sözleşmeler imzalandı.

  TANAP Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri imzalandı İZLE #2

  TANAP Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri imzalandı İZLE

  6 YERLİ ÜRETİCİ YÜZDE 80'LİK KISMINI ALDI

  TANAP'ın yaklaşık 1800 kilometrelik ana hat borusu için açılan ihalenin yüzde 80'ini Tosçelik, Borusan Mannesmann, Erciyas Boru, Emek, Umran ve Noksel kazandı.

  Borusan Mannesmann-Noksel-Erciyas Konsorsiyumu, Ümran-Emek Konsorsiyumu ve Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi'nin bulunduğu 6 yerli üretici firma, toplam kapsamın yüzde 80'ini alırken; kalan kısım ise yabancı tedarikçi Baosteel Europe firmasına verildi.

  TANAP Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri imzalandı İZLE #3

  400 BİN TONLUK BÖLÜMÜNÜ TEK BAŞINA KARŞILAYACAK

  TANAP'ta 1 milyon 200 bin tonluk işin yaklaşık üçte birine denk gelen 400 bin tonluk bölümünü tek başına Tosçelik karşılayacak.

  Borusan-Mannesmann, Erciyas Boru ve Noksel Boru'nun oluşturduğu üçlü konsorsiyum yaklaşık 300 bin tonluk kısmını, Ümran Boru ve Emek Boru'nun oluşturduğu grup da 200 bin tonluk kısmını aldı.

  TANAP Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri imzalandı İZLE #4

  BARIŞ PROJESİ

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, TANAP Ana Hat Boruları Alım Sözleşmeleri imza töreninde yaptığı konuşmasında, TANAP'ın "Barış" projesi olduğunu söyledi;

  HER ANLAMDA YEPYENİ İMKANLAR SUNACAK

  "TANAP her anlamda yepyeni imkanlar sunacak. Bu proje hem Türkiye'nin enerji talebi açısından önem arz ediyor, hem de Balkan ve Avrupa ülkelerine enerji aktaran bir coğrafyaya dönüşmesi açısından ayrı bir önem arz ediyor. Bu projedeki boruların yüzde 80'ini Türk firmalarının yapıyor olması da Türk firmalarının geldiği noktayı gözler önüne seriyor.

  TANAP İPEK YOLU'NUN ROLÜNÜ ÜSTLENDİ

  TANAP bir barış projesidir. Eğer ülkeler birbirine ticaret ile enerji ile bağlanırsa bu barışı sağlar. Nasıl zamanında İpek Yolu bu rolü üstlenmişse TANAP da aynı görevi devralacaktır. Çevremizde birçok kriz yaşanırken Türkiye ile Azerbaycan yükselen güç ise sebebi enerji projeleridir. TANAP 33 milyar metreküpe çıkacak. Kapasitesiyle dünya ve Avrupa'ya yepyeni imkanlar sunacak."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir