Taner Yıldız: İndirim tüketiciye yansıyacak

japonya

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara'da Petrol ve Gaz Konferansı'nda konuşma yaptı. Bloomberght'nin haberine göre Enerji Bakanı Yıldız, "Doğalgaz fiyatlarındaki indirim tüketicilere yansıyacaktır" dedi.

"Petroldeki düşüş üretici ülkelerden tüketicilere 1 milyar dolar transfer sağladı" diyen Yıldız, "Petroldeki üretim açığının farklı ülkelerce kapatılması söz konusu ve AB'nin enerji politikalarını birleştirmesi doğru bir adım" diye konuştu. Türkiye'nin enerjide proaktif duruşunu devam ettireceğini dile getiren Yıldız açıklamalarını şöyle sürdürdü:

İNDİRİMİN KARŞILIĞI 1 MİLYAR DOLAR

"Petrol fiyatlarının düşmesi Türkiye'nin giderlerini azaltıcı yönde etki yaptı. Petrolde net ithalatımızın yarıdan fazlası ulaşım sektöründe kullanılıyor. Botaş'ın geçmiş yıllara yönelik zararının 2016 sonunda bitmesini bekliyoruz. TANAP gibi büyük projelerin tehdit ve fırsatları bitmez. TPAO'nun zararı, katkıları dikkate alındığında kabul edilebilir niteliktedir. TPAO, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle 550 milyon dolar kayba uğradı. Akkuyu Santrali için 735 milyon dolarlık sermaye girişi oldu. BOTAŞ'ın hatları günden güne daha yüksek kapasite ile çalışıyor. Açıkladığım üzere Rus gazında yüzde 10.25'lik indirim alınmıştır. Gaz fiyatlarındaki indirimin karşılığı 1 milyar dolardır. Bugünden itibaren Türkiye ile AB arasında yüksek düzeyli enerji diyaloğu başlayacak. Türk Akımı, TANAP'ın yerine geçecek bir proje değildir. AB ile Rusya arasında çözüm için katkı koymaya hazırız, çözümü biz bulmayacağız. AB'nin yorumları Türkiye'nin enerjide yol haritasını değiştirmeyecektir."