Euro
10.7375
-0.09%
Dolar
9.2608
0%
Altın
527.41
0.19%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
577.981
2.81%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Taner Yıldız Irak'ta petrol bakanıyla görüştü

  Bakan Taner Yıldız, Bağdat'ta Irak Petrol Bakanı Abdulmehdi ile ortak basın toplantısı düzenledi.
  • 19.01.2015 - 09:23
  Taner Yıldız Irak'ta petrol bakanıyla görüştü

  Taner Yıldız Irak ta petrol bakanıyla görüştü #1

  Irak Petrol Bakanı Abdulmehdi ile Bağdat'a resmi bir ziyarette bulanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yeşil Bölge'de görüştüler. İki bakan, 3,5 saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

  GÜNLÜK 600 BİN VARİL PETROL

  Erbil yönetimi ile yaptıkları anlaşmaya göre ilk üç ayda günlük 375 bin varil petrol ihracı yapacakları konusunda mutabık kaldıklarını belirten Abdulmehdi, "Nisan'dan itibaren de günlük 600 bin varil petrolün Ceyhan boru hattı üzerinden ihraç edileceğinde anlaştık. Halihazırdaki ortalama bu rakamlardan uzak fakat uygulanması için çaba içerisindeyiz" dedi.

  Taner Yıldız Irak ta petrol bakanıyla görüştü #2

  "IRAK TÜRKİYE'NİN EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞI 2. ÜLKE"

  Taner Yıldız da, Erbil ile Bağdat'ın geçen aralık ayı başında yaptığı anlaşmanın, Türkiye'yi sevindirdiğini dile getirerek, "Biz, Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı tam kapasite dolsun ve oradan geçen bütün petrol gelirleri de Irak halkının tamamının olsun istiyoruz. Irak, Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 2. ülkedir" ifadelerini kullandı.

  Iraklılarla çalışmaktan her zaman memnun olduklarını dile getiren Yıldız, Türk firmalarının, Irak'ta yatırıma devam edeceklerini bildirdi. Bakan Yıldız, temaslarının ardından özel uçakla Bağdat Uluslararası Havalimanı'ndan Türkiye'ye döndü.


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir