Euro
9.6875
0.05%
Dolar
8.0735
0.03%
Altın
450.33
0%
Borsa
1.409
2.24%
Bitcoin
510.560
-0.29%
9ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 9 C

  TCDD ile THY işbirliği protokolü imzaladı

  TCDD ile THY arasında hizmet kalitesini artırmak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.
  • AA
  • 21.04.2015 - 14:15
  TCDD ile THY işbirliği protokolü imzaladı

  tcdd

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın, törende yaptığı konuşmada, TCDD ve THY'nin Türkiye'nin iki köklü kuruluşu olduğuna dikkati çekerek iki kurumun da Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmak için emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti.

  "DÜNYANIN 8. YÜKSEK HIZLI TREN İŞLETMESİ OLDU"

  Dünyanın en çok noktasına uçan THY'nin, yolcu taşıma sayısı ve filo büyüklüğü bakımından da 2023'ten önce ilk 10'a girmesi temennisinde bulunan Aydın, "TCDD dünyanın 8. yüksek hızlı tren işletmesi oldu. İlk 10'un içine girmek önemli değil, orada kalmak önemli. Bu manada şebeke uzunluğumuz, servis kalitemiz, yolcu taşıma sayımız, filo büyüklüğümüz bakımından sürekli ilk 10'un içinde olmanın gayreti içinde olacağımızı ifade edeyim" diye konuştu.

  Türkiye'nin demir yolu sektörünün serbestleşme sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Aydın, kısa süre sonra özel sektörün de demir yollarında olacağını kaydetti.

  "TEK RAKİBİMİZ THY"

  TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız da Türkiye'nin kalkınmasında çok önemli işlevler üstlenen, modernleşme sürecinin adeta simgeleri olan TCDD ve THY'nin ulaşımda çok verimli bir işbirliğinin tohumlarını attığını söyledi. TCDD'nin "kara tren" imajından sıyrılarak ülkenin en dinamik sektörlerinden birisi haline geldiğini anlatan Yıldız, Türkiye'nin yüksek hızlı tren çağına girmesiyle dünyada 8, Avrupa’da 6. ülke olmasının yepyeni bir dönemi başlattığını dile getirdi. TCDD'nin her alanda kaliteyi yakalamak, müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla alanlarında bir numara olan yerli ve yabancı kurumlarla işbirliği yaptığını dile getiren Yıldız, "Tek rakibimiz THY" dedi.

  TCDD ile THY işbirliği protokolü imzaladı #2

  "HIZLI TREN İLE UÇAK YOLCUSUNU KOMBİNE OLARAK TAŞIYACAĞIZ"

  THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY'nin hava yolunda Türkiye'de ve dünyada bir fark oluşturduğunu ifade etti. TCDD ile THY arasında ticari işbirliği protokolünün de imzalanacağını dile getiren Kotil, "Hızlı tren ile uçak yolcusunu kombine olarak taşıyacağız. CIP salonlarını, mil programlarını kullananlarla ilgili olarak çok geniş bir ticari protokolde imzalayacağız. THY-TCDD işbirliğiyle ülkemizi daha çok uçuracağız" diye konuştu.

  "AFRİKA'DA HAVA YOLUNU HALKIN YOLU YAPTI"

  THY'nin ödül almaya devam ettiğini belirten Kotil, Avrupa'nın en güçlü hava yolu şirketi olduğunu söyledi. Kotil, Afrika'da 4 şehre uçuş gerçekleştirilirken, bugün Afrika'da 44 kente uçulduğunu ve günlük sefer sayılarının çok arttığını bildirdi. Türkiye'de "hava yolunu halkın yolu" yaptıklarını belirten Kotil, şunları kaydetti;

  "Biz, Türk hava yolu olarak düne kadar Afrika'yı halkın yolu yapıyoruz. Daha önce Türkiye'de olduğu gibi Afrika'da da çok zenginler uçabiliyordu, orta sınıf uçamadığı için ticaret yapamıyordu, gelişemiyordu. İç hatlardaki artıştan dolayı halk da uçmaya başladı. Madrid'deki toplantıda ortaya çıktı, THY, Afrika'da hava yolunu halkın yolu yaptı."

  Konuşmaların ardından TCDD Genel Müdürü Yıldız ile THY Genel Müdürü Kotil, işbirliği protokolünü imzaladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir