Temiz enerji yatırımları destekleniyor! Türkiye'deki bankaların 'iklim karnesi'
AA

Türkiye'deki 17 banka, 5 madde altında derlenen iklim değişikliğiyle mücadele uygulamalarını mercek altına alındı.

İklim için 350 Derneği, bu doğrultuda hazırladığı "Türkiye'deki Büyük Bankaların İklim Değişikliğine Yaklaşımı" başlıklı raporunu yayınladı.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, ilki geçen yıl yayınlanan raporda, bankaların fosil yakıt yatırımları, "net sıfır" hedefi, karbon ayak izi, temiz enerji yatırımları, Sustainalytics ESG derecelendirmeleri incelendi.

TEB, 2022'den bu yana yeni kömür projelerini finanse etmedi

Rapora göre; Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), 2022'den bu yana yeni kömür projelerini finanse etmediğini belirtti.

Garanti BBVA, QNB Finansbank ve TEB'den önemli karar

Garanti BBVA, QNB Finansbank ve TEB, 2030-2040 döneminde mevcut kömür portföylerini terk edeceğini bildirdi.

Vakıfbank ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası

ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın 2050'ye kadar portföylerini net-sıfır karbon emisyonu hedefiyle uygun hale getireceklerinin belirtildiği rapora göre, 17 bankadan 9'u kömüre "hayır" dedi, 10'u "net sıfır" hedefine uygun olarak hareket edeceğini taahhüt etti.

"Fosil yakıtlardan çıkışı yenilenebilir enerjiye geçiş izlemeli"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İklim için 350 Derneği Kampanya Sorumlusu Efe Baysal, kampanyalarının temel hedeflerinden ilkinin, bankaların başta kömür olmak üzere fosil yakıtlara yönelik yatırımların finansmanında yer almayacaklarını duyurmalarının olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Var olan fosil yakıt yatırımlarının sonlandırılması ve sıfır salım için hedef tarihleri ilan etmeleri de iklim krizinin temel nedenlerinden olan fosil yakıtlardan çıkış için kaçınılmaz bir gerekliliktir. Elbette daha yaşanabilir bir dünya için fosil yakıtlardan çıkışı yenilenebilir enerjiye geçiş izlemelidir. Bankaların yenilenebilir enerji projelerine yatırımları çözüme büyük katkılar sağlayacak, enerji sektörünün değişimini hızlandıracaktır.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)