Temmuz ayı ihracat rakamları arttı

Temmuz ayı ihracat rakamları arttı

Kayseri Sanayi Odası Temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Rakamların bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında arttığı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 oranında artarak 130,8 milyon dolar olarak gerçekleştiği belirtildi.

İhracat rakamları hakkında bilgi veren Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, “Temmuz ihracatımızda geçen aya göre 2,1 gibi cüzi bir artış var. Geçen yılın aynı ayına göre ise 3,5 oranında arttığını görmekteyiz. Temmuz ayında üyelerimiz tarafından 102 ülke ve 2 serbest bölgeye 130,8 milyon dolar ihracat gerçekleştirilmiştir.” dedi.

İLK ÜÇ SIRADA IRAK, ALMANYA, İTALYA VAR

İhracatta ilk üç sırayı yine Irak 'ın aldığını, ardından Almanya ve İtalya 'nın geldiğini belirten Boydak, en çok ihraç edilen ürünler sırası ile demir, çelik, sac, iletken, maden, tekstil ve elektrikli ev aletleri olduğunu, HES Hacılar San. ve Tic. A.Ş., Boydak Dış Ticaret A.Ş. ve Boyteks Tekstil San. ve Tic. A.Ş.'nin ise ihracatçı firmalar arasında ilk üç sırayı aldığını ifade etti. Ülkemizde cari işlemler açığının kısmen de olsa aşağı doğru seyrettiğini dile getiren Boydak, “İhracat artış hızımızda bölgedeki gergin siyasi gelişmelerin ciddi rolü olduğunu düşünmekteyim. Özellikle ticaretimizi yoğun şeklide artırma eyleminde olduğumuz Suriye ve İran gibi ülkelerle ciddi düşüşler var. Geçen dönemde ihracatımızın ciddi anlamda düştüğü Mısır'a ve Libya'ya ihracat yapmanın sevincini yaşıyoruz. İhracatçılarımıza bu bölgeleri gözden kaçırmamaları gerektiğini hatırlatmak istiyor, gelecek aylarda daha başarılı çalışmalar diliyorum.” ifadelerini kullandı.