Petrol
81.32
-2.86%
Euro
19.5381
0.68%
Dolar
18.6308
-0.02%
Altın
1.055
0.34%
Borsa
4961
0.00%
Bitcoin
309.030
-1.95%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  TOBB: Yüzde 7 büyüme memnuniyet verici

  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yüzde 7 büyümenin memnuniyet verici olduğunu belirterek, büyümeden yeteri kadar pay alamayan sektörler için destek adımlarının sürdürülmesini istedi.
  • AA
  • 31.05.2021 - 11:38
  • Güncelleme : 31.05.2021 - 12:00
  TOBB: Yüzde 7 büyüme memnuniyet verici

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ekonomisinin ilk çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin, "Yüzde 7 büyüme memnuniyet verici. Başta hizmetler kesimi olmak üzere, salgından en fazla olumsuz etkilenen ve büyümeden yeteri kadar pay alamayan sektörlerimiz için destek adımlarının sürdürülmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

  Hisarcıklıoğlu, Türkiye ekonomisinin tüm dünyayı etkisi altına alan salgın şartlarına rağmen dinamizmini devam ettirdiğine dikkati çekti.

  Dünya genelinde yaşanan daralmaya karşın Türkiye'nin büyümesini sürdürmesinin, ekonominin temellerinin ne kadar sağlam ve hükümetin zamanında aldığı tedbirlerin etkisinin ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

  YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNDEKİ BÜYÜME BEKLENTİSİ DAHA YÜKSEK

  "Yılın ikinci çeyreğinde, elbette baz etkisinin de devreye girmesiyle çift haneyi geçen çok daha yüksek bir büyümeye ulaşılması da beklenmektedir. Ülkelerin pek çoğunu imrendirecek bu büyümeyi sağlayan tüccar ve sanayicilerimize, üreticilerimize ve çalışanlarımıza minnettarız. Bu süreçte iş dünyamızın sesini duyan ve sağladıkları destek tedbirleriyle yanında yer alan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimizi sunuyoruz."

  TOBB: Yüzde 7 büyüme memnuniyet verici #1

  "DESTEK ADIMLARININ SÜRMESİNİ BEKLİYORUZ"

  Güçlü büyümeyi sürdürebilmek için kredi faizlerinde ve enflasyonda düşüş, döviz kurlarında istikrar sağlanması gerektiğini ve geçmişteki gibi yine bunun başarılabileceğini düşündüklerini belirten Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

  "Bu konuda hükümetimizin de iş dünyasını, üretimi, yatırımı ve istihdam piyasasını destekleyici politikaları devam ettireceğine inanıyoruz. Yüzde 7 büyüme memnuniyet verici. Başta hizmetler kesimi olmak üzere, salgından en fazla olumsuz etkilenen ve büyümeden yeteri kadar pay alamayan sektörlerimiz için destek adımlarının sürdürülmesini istiyoruz.

  "BORÇ ÖDEMELERİ ERTELENMELİ"

  Kapalı kalan işletmelerin borç ödemelerinin ertelenmesini, yeme-içme sektörümüzün uygun tedbirlerle açılabilmesini bekliyoruz. Salgından etkilenen ekonomik faaliyetlere destek amacıyla başlatılan ve süresi 31 Mayıs'ta dolacak olan stopaj ve KDV indirimlerinin pandemi süreci boyunca devamında fayda görüyoruz."

  TOBB: Yüzde 7 büyüme memnuniyet verici #2


  Görüş Bildir