Petrol
98.5
-1.10%
Euro
18.4742
-0.32%
Dolar
17.9605
0.13%
Altın
1.032
0.01%
Borsa
2886
0.60%
Bitcoin
429.104
-2.64%
28ºC
İstanbul
Çok bulutlu 28 C

  Tobruk hükümetinin kararı tüm Libya'yı bağlamıyor

  Trablus hükümeti, Tobruk hükümetinin ülkedeki Türk şirketlerini uzaklaştırma kararının, yalnızca kendi ele geçirdiği bölgeleri bağladığını açıkladı.
  • AA
  • 24.02.2015 - 11:51
  Tobruk hükümetinin kararı tüm Libya'yı bağlamıyor

  Tobruk hükümetinin kararı tüm Libya yı bağlamıyor #1

  Libya'nın başkenti Trablus'ta faaliyetlerine devam eden Milli Genel Kongre'ye (MGK) bağlı Trablus hükümeti, Tobruk hükümetinin ülkedeki Türk şirketlerini uzaklaştırma kararının, yalnızca kendi ele geçirdiği bölgeleri bağladığını, bu kararın ülkenin genelini kapsamadığını açıkladı.

  TÜRK ŞİRKETLERİ BİR ARAÇ

  Trablus hükümeti Sözcüsü Ömer Hüseyin Bağyu, yaptığı açıklamada, "Tobruk hükümeti, bazı siyasi hedeflere ulaşmak amacıyla Türk şirketlerini araç olarak kullanıyor. Tobruk hükümetinin, ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı, yalnızca kendi kontrolü altındaki doğu bölgelerini bağlar" dedi.

  TÜRK ŞİRKETLERİNİ TEHDİT ETTİ

  Libya'da dün Abdullah es-Seni'nin başbakanlık ettiği Tobruk hükümetinin, ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı aldığı bildirilmişti. Seni, geçen hafta eş-Şarku'l Evsat gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'yi Libya’nın içişlerine karışmakla suçlamış ve Libya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerini ülkeden çıkarmakla tehdit etmişti.

  DARBE GİRİŞİMİ ENGELLENDİ

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise geçen perşembe günü yaptığı açıklamada Türkiye'nin 17 Şubat devriminin başından bu yana Libya’nın yeniden imar ve inşası ile devlet kurumlarının kapasitelerinin geliştirilmesi için sağladığı desteğe vurgu yapmıştı.

  Libya'da emekli general Hafter'in, Zintan merkezli milis gruplarla ortaklaşa başlattığı darbe girişimi,Trablus ve Misrata merkezli devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus merkezi yönetimi tarafından engellenmişti.

  ÜLKE İÇ SAVAŞA SÜRÜKLENDİ

  Kaddafi rejiminin 2011'de devrilmesinin ardından Libya'da tesis edilen geçiş hükümetine karşı geçen yılın başında başlayan darbe girişimleri, ülkeyi iç savaşa sürüklemişti.

  Ülkedeki iç savaş, Trablus'taki Milli Genel Kongre'nin (MGK) desteklediği "Libya Şafağı" Koalisyonu ile Mısır'daki Sisi yönetiminin desteklediği, Tobruk'daki Temsilciler Meclisi'nin ise arka çıktığı emekli General Halife Hafter'e bağlı "Onur Operasyonu" Koalisyonu arasında, merkezi şehirler ve petrol bölgelerine hakimiyet konusunda yaşanıyor.

  TÜRK VATANDAŞLARI TAHLİYE EDİLMİŞTİ

  Trablus hükümetinin kontrol ettiği başkent Trablus, Misrata, Bingazi ve Beni Velid kentlerinde ticari faaliyetlerde herhangi bir yasaklama ve engelleme ile karşılaşılmazken çatışmalar sebebiyle Libya'daki Türk vatandaşları tahliye edilmişti.

  Tobruk hükümetine bağlı güçler ülkenin doğusunda Tobruk, Beyda ve Ecdebiye kentleriyle batıda Zintan ve Zaviye şehirlerini elinde bulunduruyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir