Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.132
0.45%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C

  Tüketici kredilerine limit geliyor

  Tüketici kredilerine, kredi kartlarında olduğu gibi vatandaşın borç yükü altında ezilmesini önlemek için tavan getiriyor.
  • Ajanslar
  • 11.03.2016 - 08:42
  Tüketici kredilerine limit geliyor

  Tüketici kredilerine limit geliyor #1

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, bir süredir kamuoyunda tüketici kredilerine limit getirileceğine ilişkin açıklamalar yer alırken konunun ayrıntılarını açıkladı.

  GELİRİN 3 KATI LİMİT

  Habertürk'e konuşan Akben, tüketici kredisi limitlerinde gelir bazlı sisteme geçiş çalışmalarının sürdüğünü belirterek otomobil ve tüketici kredilerinde gelirin 3 katı limit getirilmesi görüşünün ağırlık kazandığını söyledi. Akben, limitin şirketler için özkaynağın 4 katı olarak uygulanan ticari kredilerde olduğu gibi gelirin 4 katına kadar da çıkabileceğini ifade ederek, "Arkadaşlar teknik çalışmalarını sürdürüyorlar. Uygun karar, çalışmanın ardından belli olacak" dedi.

  SADECE MAAŞ DEĞİL TÜM GELİRLER

  Ancak gelirin 3 ya da 4 katı söylemi maaşın 3-4 katı kredi kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Akben, Türkiye’de ücretlerin dışında vatandaşın başka gelirlerinin de olduğunu belirterek şimdi bu gelirlerin de dikkate alınacağı bir model üzerinde çalışma yürüttüklerini kaydetti. BDDK, kredi kartında da gelirin 4 katı kadar limit imkanı veriyor.

  BOZUK PARA YERİNE TEMASSIZ KART GELECEK

  Akben, şifresiz olarak kullanılan temassız kartların güvenlikleriyle ilgili sorunların gündeme geldiğini aktarırken, bu sorunların da çözülmesini istediklerini ifade etti. Temassız kartların 35-40 TL gibi limitlerle otobüslerde ödeme yapmak için çıkarıldığını anımsatan Akben, “Önümüzdeki yıllarda hiç bozuk para ya da küçük para taşınmadan böyle kartlar kullanılacak. Takside, dolmuşta bunlar kullanılacak. Bu noktaya gelecek” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir