Türk Telekom'un geleceği parlak

Türk Telekom'un geleceği parlak

Türk Telekom'un en büyük pay Suudi Oger Telekom kredi borçlarını ödeyemiyor. Piyasa değeri hızla artan Türk Telekom'a hükümet sahip çıkacak.

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, Türk Telekom'a ilişkin tüm yaşananları bugünkü köşesinde yazdı.

HARİRİ AİLESİ KREDİ TAKSİTLERİNİ ÖDEYEMİYOR

2005'te özelleştirilen Türk Telekom'da yüzde 55 pay, Hariri ailesine ait Oger Telecom'un sahip olduğu Otaş'ın. Kamunun yüzde 31.8 payı var. Kalan kısım ise borsaya açık. OTAŞ özelleştirmeden sonra bankalardan kredi kullandı. Daha sonra da bu krediyi yapılandırmak için 20 bankadan 4 milyar 750 milyon dolar aldı. Kredi karşılığında Türk Telekom'un yüzde 55 hissesini teminat olarak gösterdi. Önceleri borcunu tıkır tıkır ödedi. Ancak Hariri ailesinin işleri yolunda gitmeyince OTAŞ da kredinin taksit ödemesinde sorun yaşamaya başladı. Eylül 2016 ve Mart 2017'de bankalardan alınan kredinin taksitlerini ödeyemedi.

HAZİNE DEVREYE GİRDİ

OTAŞ'ın taksitleri ödeyememesi üzerine Hazine, 23 Haziran 2017'de ilk adımı atarak şirkete ihtar çekti. Temerrüde düşüp düşmediklerini sordu, yanıt için de 20 gün süre verdi ama OTAŞ'tan cevap alamadı. Sonra ikinci hamlesini yaptı. "Ekonomik durumunu düzelt" diyerek bir ihtar daha çekti ve 60 gün süre tanıdı.

SÖZ HÜKÜMETE GEÇTİ

Bu süre 30 Eylül'de (yarın) dolacak. Saudi Telecom ise 1 yıldır bankalarla sürdürdüğü müzakerelerde sonuca ulaşamadı. Böylece artık söz hükümete geçmiş oldu.

SÖZLEŞME, YÖNETİM DEĞİŞTİRME HAKKI VERİYOR

Türk Telekom'un özelleştirmesi sırasında bir sözleşme yapılmıştı. Şartnameye ve ana sözleşmeye konulan maddeye göre, Türk Telekom'u alacak şirket mali açıdan güç duruma düşerse Hazine yönetimi değiştirme hakkına sahip.

BAŞBAKAN OTAŞ'A SARI KART GÖSTERDİ

Başbakan Binali Yıldırım'ın 3 gün önceki açıklamalarına bakılırsa, OTAŞ'a sarı kart gösterildi. Bu kart her an kırmızıya da dönebilir.

"KAMU OLARAK ZARARIMIZ YOK"

Üstelik Yıldırım'ın "Kamu olarak zararımız yok" sözleri hükümetin elinin çok rahat olduğunu gösteriyor.

TÜRK TELEKOM ALTIN YUMURTLAYAN TAVUK

Türk Telekom'un icrası Eylül 2016'da değişti, şirket işliyor. Finansal tablolar giderek iyileşiyor. Şirketin yüzde 55’i 3 milyar 588 milyon dolara çıkmış durumda.

Yıl sonunda kârının 1.5 milyar TL olması bekleniyor. Yılbaşından bu yana şirketin hisseleri yüzde 26 arttı. Fitch ve Standard& Poor's gibi reyting şirketlerinden yatırım yapılabilir notu aldı. Kısacası, Türk Telekom hâlâ altın yumurtlayan tavuk...