AA

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ISK-SODEX 2023 açılış törenine katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Bolat, iklimlendirme sektörün, 2018 yılında 7 milyar dolar ihracat yaptığını yaptığı vurgulayarak 2022 yılında ihracatını yüzde 56 artırarak 10,9 milyar dolar düzeyine ulaştırdığını belirtti.

Bakan Bolat, bu performansın sektör için "2023 yılında ve ilerleyen dönemlerde daha da iyi seviyelere geleceğinin işareti" olarak kabul edildiğini de belirtti.

Küresel olarak yaşanan durgunluğa rağmen Türkiye'nin, büyümede ve ihracatta güçlü bir performans göstererek ekonomisinin direncini ortaya koyduğunun altını çizen Ticaret Bakanı Ömer Bolat, şu mesajı verdi:

2023 yılı Ocak-Eylül döneminde ihracatımız 187,5 milyar doları aştı. Temmuz, ağustos ve eylül ayında tarihin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık. Ekim ayında güzel bir ihracat rakamına ulaşacağız. Geçen yılın seviyesini aşarak, Orta Vadeli Program’da hedeflenen yıllık 255 milyar dolar mal ihracatı ve 100 milyar doların üzerinde yıllık hizmetler ihracatı ile yaklaşık 355 milyar dolarlık döviz gelirini yıl sonunda elde etmiş olacağız.

"Dünyada ayak basmadık yer bırakmamaya kararlıyız"

Bakan Bolat, Türkiye olarak ihracatı artırma noktasında dünyada ayak basmadık yer bırakmamaya kararlı olduklarının altını çizdi.

İklimlendirme sektöründe ihracatını artırdı

Bakan Bolat, iklimlendirme sektöründe 2018 yılında 7 milyar dolar ihracata sahip olan Türkiye'nin, 2022 yılında yüzde 56 artışla bu sektördeki ihracatının yaklaşık 11 milyar dolar düzeyine ulaştığını kaydederek şöyle konuştu:

2023 yılını da inşallah güzel bir artışla kapatacağız. Sektörün bu yılın 9 aylık ihracatı 8 milyar 750 milyon dolara ulaşmış durumda. Bu sektörde dış açık vermiyoruz.

"Ülkemiz, dünya ekonomisinin önemli bir aktörü olarak büyümeye devam ediyor"

Ticaret Bakanlığı olarak bu hususlarda ihtiyaç duyulan her alanda daima sanayici, çiftçi, ihracatçı ve üreticinin yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizen Bakan Bolat, şöyle konuştu:

Ülkemiz son 1 yılda istikrarlı çizgisiyle, dünya ekonomisinin ve ticaretinin önemli bir aktörü olarak büyümeye devam ediyor.

"Ülkemiz, büyümede ve ihracatta güçlü bir performans göstererek, ekonomisinin direncini ortaya koydu"

Bakan Bolat, dünya sathında küresel olarak yaşadığımız üretimde ve ticaretteki durgunluk ile 6 Şubat’ta yaşanılan deprem felaketine rağmen Türkiye'nin, büyümede ve ihracatta güçlü bir performans göstererek, ekonomisinin direncini ortaya koyduğuna vurgu yaparak şöyle konuştu:

2023 yılı Ocak-Eylül döneminde ihracatımız 187,5 milyar doları aşmıştır. Temmuz ayından itibaren ihracatımız yeniden yukarı doğru yükselmeye başladı. Temmuz, ağustos ve eylül ayında tarihin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık. İnşallah ekim ayında güzel bir ihracat rakamına ulaşacağız. Günlük rakamlar bizleri ümitlendiriyor. Geçen yılın seviyesini aşarak, Orta Vadeli Program’da hedeflenen yıllık 255 milyar dolar mal ihracatı ve 100 milyar doların üzerinde yıllık hizmetler ihracatı ile yaklaşık 355 milyar dolarlık döviz gelirini yıl sonunda elde etmiş olacağız.

"Son 20 yılda Türkiye'nin dünya ihracatındaki payı iki katından fazla arttı"

Son 20 yılda Türkiye'nin dünya ihracatındaki payını iki katından fazla artırarak, yüzde 0,50’den yüzde 1,03’e yükselttiklerini vurgulayan Bakan Bolat, şu mesajı aktardı:

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlamakta olduğumuz bugünlerde, Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda bakanlık olarak, uluslararası ticaretimizi artırmak için yeni hedef ve politikalar hazırlıyoruz. 2028 yılı kalkınma planı için ön gördüğümüz hedefler arasında mal ihracatını 375 milyar dolara, hizmet ihracatını 200 milyar dolara çıkarmak bulunuyor. Küresel mal ticaretindeki payımızı yüzde 1,3’e yükseltmek, küresel hizmetler ticaretindeki payı yüzde 2’ye yükseltmek, orta ve yüksek teknolojili ihracatın payını yüzde 50’ye yükseltmek, e-ihracatın payını ise yüzde 10’a yükseltmek hedeflerimiz arasında yer alıyor. Son olarak KOBİ’lerin ihracattaki payını da yüzde 26 seviyesinden yüzde 35’e yükseltmeyi hedefliyoruz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)