Türkiye ile Belarus ticaret  anlaşmasının müzakereleri başladı
AA

Türkiye ile Belarus arasında "Müzakere Çerçeve Belgesi" 10 Haziran 2020'de Minsk’te imzalanarak, müzakerelerin hukuki temeli oluşturulmuştu.

MÜZAKERELERİN İLK TURU GERÇEKLEŞTİ

İki ülkeden ilgili bakanlıkların yoğun çalışmaları doğrultusunda gerçekleşen ilk tur müzakereler; e-ticaret, taşımacılık, mali hizmetler, telekomünikasyon, posta-kurye hizmetleri gibi 11 farklı alanda, her iki ülkeden 50’den fazla temsilcinin katılımıyla çevrim içi yapıldı.

AVRASYA EKONOMİK BİRLİĞİ PAZARINA ERİŞİMİ DE KAPSIYOR

Müzakerelerin, iki ülke arasındaki mal ve hizmet ticaretinin yanı sıra Türkiye'nin Rusya Federasyonu başta olmak üzere, Avrasya Ekonomik Birliği pazarına erişimi bakımından da önemli olduğu değerlendiriliyor.

Türkiye-Belarus arasında ticaret anlaşması yapılacak

MÜZAKERELER 2021'DE DEVAM EDECEK

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, geçen yıl Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefini 1 milyar 500 milyon dolara yükseltmek olarak belirlemişlerdi.

Belarus ile yapılmak üzere müzakerelerine başlanan hizmet ticareti anlaşmasının, kapsamı ve muhteviyatı itibarıyla mal ticareti de dahil, ikili ekonomik ilişkilere olumlu etkide bulunması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun belirledikleri 1 milyar 500 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefine de katkı sağlaması bekleniyor.

467.3 MİLYON DOLARLIK TİCARET

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'nin Belarus'a 2019 yılında toplam ihracatı 543 milyon 111 bin dolar, bu yılın ocak-ekim döneminde de 467 milyon 381 bin dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye'nin Belarus'tan ithalatı ise 2019 yılı toplamında 127 milyon 606 bin dolar, bu yılın 10 ayında da 165 milyon 74 bin dolar olarak kaydedildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)