Türkiye ile Fildişi Sahili arasında 9 anlaşma imzalandı
Ajanslar

Batı Afrika ülkelerini kapsayan ziyaretinin ilk durağı olan Fildişi Sahili’nde temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Ouattara ile birlikte iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların törenine katıldı.

ANLAŞMALAR İMZALANDI

İki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında işbirliğine yönelik dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesini amaçlayan mutabakat zaptı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Fildişi Sahili Dışişleri Bakanı Albert Toikeusse Mabri arasında imzalandı.

Türkiye ile Fildişi Sahili arasında 9 anlaşma imzalandı

DİPLOMATİK MİSYONLAR İÇİN ARSA DEĞİŞİMİ

İkinci anlaşma olan diplomatik misyonlar için arsa değişimini amaçlayan ve her iki ülkenin arsa tahsisini kabul etmesini kapsayan anlaşma, yine Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Fildişi Sahili Dışişleri Bakanı Mabri arasında imzalandı.

SAVUNMA SANAYİSİ İŞBİRLİĞİ

Türkiye ile Fildişi Sahili arasında imzalanan üçüncü anlaşma ise savunma sanayisi işbirliği anlaşması oldu. Her iki ülke arasında savunma sanayisi alanında daha etkin ilişkilerin kurulmasını amaçlayan anlaşma, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Fildişi Sahili Savunma Bakanı Alain Richard Donwahi arasında imzalandı.

Türkiye ile Fildişi Sahili arasında 9 anlaşma imzalandı

Sağlık ve tıp bilimleri arasında hukuki eksikliklerin giderilmesinin hedeflendiği işbirliği anlaşmasına Türkiye adına Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz imza atarken, Fildişi Sahili adına ise Sağlık ve Kamu Hijyeni Bakanı Raymonde Goudou Coffie imza attı.

Şehircilik alanında stratejik ortaklık kurulmasını hedefleyen işbirliğine ilişkin mutabakata zaptı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile Fildişi Sahili İnşaat ve Şehircilik Bakanı Mamadou Sanogo arasında imzalandı.

İki ülke arasındaki iki ülkenin hükümetleri arasındaki ilişkileri iyileştirmeyi amaçlayan mutabakat zaptı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı ile Fildişi Sahili İş ve Sosyal Güvenlik Bakanı Moussa Dosso arasında imzalandı. Bu mutabakat zaptı, Türkiye’nin sosyal eylemlerle sağlık, eğitim, kültür ve gençlik alanlarında çalışmalar yapmasını hedefliyor ve özellikle yetimhane, hemşire okulu ve ilkokul kurulması ve acil durumlarda ambulans tahsis edilmesiyle ilgili Türkiye’nin çalışma yapmasını öngörüyor.

VERGİ KAÇAKÇILIĞINA KARŞI ANLAŞMA

Çifte vergilendirme ve vergi kaçakçılığının önüne geçilmesine ilişkin anlaşma Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Fildişi Sahili Devlet Bakanı Abdurrahman Cisse tarafından imzalandı.

Karşılıklı yatırımların teşviki ve korunmasına yönelik ve sürdürülebilir ekonomik ilişkilerin kurulmasını amaçlayan anlaşma, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile Fildişi Sahili Ekonomi Bakanı arasında imzalandı.

İki ülke arasındaki 9. ve son anlaşma ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Fildişi Sahili Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu arasında telekomünikasyon, bilgi teknolojileri ve iletişim alanlarındaki işbirliğinin artırılmasını amaçlayan mutabakat zaptı oldu.