Türkiye'deki petrol üretiminin artışı Suriye'ye bağlı

Türkiye'deki petrol üretiminin artışı Suriye'ye bağlı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürü Gökhan Akın, Mayıs ayında sınırdaki mayınların temizlenmesine yönelik ihaleye talipli firma temsilcilerine yer gösterdiklerini söyleyerek, 10'a yakın firma temsilcisi mayınlı alanın temizlenmesine yönelik hazırlık yaptığı sırada Suriye'de savaş patlak verdiğini vurguladı.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Mayın temizleme çalışmalarının yapılmasının beklendiğini belirten Akın, temizlik çalışmaları için bölgenin sakinleşmesinin beklenebileceğini söyledi. Bölgedeki çıkarılabilecek petrol için olumlu konuşan Batman Bölge Müdürü sözlerine şöyle devam etti:

"Mayınlardan temizlenmesi amacıyla 19 alanın tespit çalışmasını yaptık. Batı Kozluca, Yolaçan ve Çamurlu saha güzergühlarında 30 kilometrelik alanda mayın temizleme çalışmalarının yapılmasını bekliyoruz. Firmalar 3-4 ay öncesinde yer tespiti araştırmasını tamamladı. Fakat çalışmaların ne zaman başlanacağı konusunda henüz bir tarih yok. Belki de Suriye'deki savaşın bitmesi bekleniliyor. Daha önce mayınlı bölgenin olduğu yere yakın sahada açılan kuyularda olumlu sonuç alınmıştı. Mayınlı alanın temizlenmesiyle yeni kuyular açılarak, üretimi arttırmayı hedefliyoruz." dedi.

100 PETROL KUYUSU BULUNUYOR

Suriye sınırında bulunan Çamurlu Petrol Sahabi Kamp Amiri Petrol Mühendisi Ahmet Keleş, Suriye'nin en zengin petrol sahasına yakın Türkiye sınırları içerisindeki TPAO'ya ait, Çamurlu, Bato Kozluca, İkiztepe, Doğu Sınırtepe, Yolaçan ve Güney Dinçer petrol sahalarında 100 adet petrol kuyusunun bulunduğunu belirtti. Keleş, Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle, petrol üretiminin durdurulduğunu hatırlatarak, "Onların 250 kuyudan günlük 380 bin varil petrol üretimi vardı. Ancak savaşla birlikte yaklaşık 3 aydan beri petrol üretimi orada durdu. Bu sahanın hemen karşısında Türkiye sınırında, 1976 yılından itibaren başta Çamurlu sahası olmak üzere Batı Kozluca, İkiztepe, Doğu Sınırtepe, Yolaçan ve Güney Dinçer sahalarında 100'e yakın petrol kuyusu açtık. Bu kuyulardan günde 2 bin 100 varil petrol üretiliyor. 12 gravitedeki ağır petrol üretiminin akışkan hale getirilmesi için TPAO, yeni yatırımlara yöneldi. Suriye açtığımız kuyuların 2.5 katı kadar petrol kuyusu açtı. Savaşla birlikte şimdi karşımızdaki sahada in-cin top oynuyor. Suriye'deki kuyularda üretimin durdurulmasından sonra, aynı sahanın devamı olan Çamurlu ve çevresindeki sahalarda üretim artışına yönelik yeni projeleri hayata geçirmek istiyoruz" dedi.