Türkiye'den 11 ayda 38 milyon dolarlık çam fıstığı ihracatı
AA

Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre bu yılın 11 ayında ise çam fıstığı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 artarak 24 milyon 953 bin dolardan 38 milyon 523 bin dolar olarak gerçekleştirdi.

Miktar bazında ise çam fıstığı ihracatı yüzde 33 artışla 455 tondan 606 tona çıktı.

İTALYA’YA İHRACAT ARTTI

İhracat artışında İtalya başı çekti. Söz konusu dönemde İtalya'ya ihracat yüzde 93 artarak 15 milyon 353 binden 29 milyon 634 bin dolar oldu. Bu ülkeyi 4 milyon 907 bin dolarla Almanya ve 1 milyon 636 bin dolarla İspanya izledi.

"ERKEN HASAT REKOLTE KAYBINA NEDEN OLUYOR"

İzmir'de çam fıstığı ihracatı yapan Önder Özdemir, ürünün kilogram fiyatının ortalama 58-60 euro seviyesinde olduğunu belirtti.

Türkiye'de çam fıstığını çok erken toplandığını belirten Özdemir, "Biz maalesef eylül, ekim, kasım gibi hasat yapıyoruz. Bu da ürünün kalitesini düşürüyor. Bu ürünün aralık ayında hasat edilmesi gerekiyor. Erken hasat rekolte kaybına neden oluyor." diye konuştu.

Türkiye'nin çam fıstığında önemli üreticiler arasında yer aldığına belirten Özdemir, "Bizimle beraber İtalya, İspanya ve bir miktarda Fransa'da var. Ancak bu yıl İspanya'da hiç ürün yok. Portekiz'de de ürün yok." ifadelerini kullandı.

Çam fıstığı ihracatı arttı

"KİLOSU 500 LİRAYA YAKLAŞTI"

Türkiye'nin önemli çam fıstığı üretim merkezlerinden İzmir'in Bergama ilçesindeki Kozak Yaylası'nda da ürünün hasadı tamamlandı. Yaylaya yakın Yukarıbey Mahalle Muhtarı Yusuf Doğan ise "Rekolte önceki seneler oranla düştü ancak fiyatı üreticileri memnun etti. Kilosu neredeyse 500 liraya yaklaştı." değerlendirmesinde bulundu.

Çam fıstığı ihracatı arttı