Petrol
104.97
2.04%
Euro
17.4649
-0.01%
Dolar
17.0097
0.21%
Altın
968.69
0.61%
Borsa
2371
0.00%
Bitcoin
343.923
0.84%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Türkiye’den F-35 programı hamlesi

  Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programındaki haklarını korumaya yönelik girişimler için uluslararası hukuk şirketiyle danışmanlık anlaşması yapıldı.
  • AA
  • 20.02.2021 - 14:36
  • Güncelleme : 20.02.2021 - 14:42
  Türkiye’den F-35 programı hamlesi

  Türkiye, üretici ortağı olduğu F-35 programındaki haklarını korumak için harekete geçti.

  Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı iştiraklerinden SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ, Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programındaki haklarını korumak amacıyla ABD'de yapacağı girişimlere yönelik stratejik ve hukuki danışmanlık hizmeti almak için uluslararası hukuk şirketi Arnold&Porter ile anlaşma imzaladı.

  TÜRKİYE, ULUSLARARASI ŞİRKETTEN HUKUKİ DANIŞMANLIK ALACAK

  Uluslararası hukuk şirketi Arnold&Porter ile SSTEK arasında yapılan anlaşma, Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programında kalmasını sağlamaktan ziyade, bugüne kadar doğan haklarının aranmasına yönelik hukuki danışmanlık hizmetlerini kapsıyor.

  Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasını "tek taraflı ve hukuksuz" olarak nitelemiş ve ülkenin haklarının korunması konusunda her türlü adımın atılacağını belirtmişti.

  Türkiye’den F-35 programı hamlesi #1

  UÇAKLAR VERİLMEDİ, BEDELLERİ GERİ ÖDENMEDİ

  Türkiye'nin program dışında bırakılmasıyla resmi olarak teslimatı yapılan uçaklar fiilen verilmedi ve bunların bedelleri de geri ödenmedi. Anlaşma, bu kapsamda "Türkiye'nin hukuki haklarının peşinde olacağı" söylemi doğrultusundaki girişimlerin bir parçası olarak hayata geçirildi.

  Türkiye'nin programa dönmesi veya dışında kalması ise bu girişimden bağımsız değerlendirme ve kararlara bağlı olarak şekillenecek.

  SSTEK; savunma, havacılık, uzay ve anayurt güvenliği alanlarında faaliyet göstermesi amacıyla kuruldu. Bu çerçevede şirket, mevcut kamu ve özel sektör firmalarıyla koordineli çalışarak, Türk savunma sanayisinin teknoloji, ürün, hizmet, kabiliyet ve kapasitesinin artırılmasını hedefliyor.

  Türkiye’den F-35 programı hamlesi #2

  TÜRK ŞİRKETLERİ F-35'LER İÇİN BİNDEN FAZLA PARÇA ÜRETTİ

  Türkiye, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini teslim aldıktan sonra ABD, Temmuz 2019'da Türkiye'nin F-35 programına ortaklığını askıya almıştı.

  Ancak ABD, Türk şirketlerinin belirli parçaları üretmesi için mevcut kontratları feshetmemiş ve yeni tedarikçiler bulunana kadar Türk şirketlerinin bu yıl sonuna kadar parça tedarik etmeye devam etmesine izin verilmişti.

  Koronavirüs salgını ile F-35 parçalarının üretiminde ciddi aksaklıklar yaşanmıştı. Türk şirketleri F-35 uçağı için binden fazla parça üretiyordu.

  Türkiye’den F-35 programı hamlesi #3

  100 ADET SATIN ALMA TAAHHÜDÜ

  Türkiye toplam 100 F-35A tipi savaş uçağı satın almayı taahhüt etmiş ve 6'sının mülkiyetini devralmıştı.

  Ancak Türkiye'nin ortaklığı askıya alındıktan sonra ABD Kongresi, savunma bütçesinde Türk uçaklarının ABD Hava Kuvvetleri için satın alınması konusunda Pentagon'a yetki vermişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir