Petrol
114.99
0.74%
Euro
16.33
0.55%
Dolar
15.59
0.31%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
474.246
-2.98%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C
  Türkiye'nin ilk tescilli yerli ve milli kenevir tohumu: Narlı ve Vezir

  Türkiye'nin ilk tescilli yerli ve milli kenevir tohumu: Narlı ve Vezir

  Kenevir yetiştiriciliğinde alınan kararlarla denetimli üretime geçen Türkiye, şimdi de kenevir tohumu üretiminde iki türü, Narlı ve Vezir'i coğrafyaya kazandırdı.
  • Haber Merkezi
  • 08.04.2021 - 00:48
  • Güncelleme : 08.04.2021 - 08:32

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kenevir Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli ve milli kenevir olma özelliğine sahip “Narlı" ve "Vezir”, Türkiye’nin ilk tescilli endüstriyel kenevir tohumu oldu.

  TESCİL İÇİN 2 YIL ÖNCE BAŞVURULDU

  2 yıl önce ocak ayında tescil edilmesi için başvurulan Narlı ve Vezir adında kenevir tohumu çeşitlerinde, tescil çalışmalarında sona gelindi.

  TEKSTİL DAHİL BİRÇOK ALANDA KULLANILABİLECEK

  Çalışmalar sonunda Türkiye’nin ilk ve yerli milli kenevir olma özelliği taşıyan Narlı ve Vezir kenevir tohumuna tescil belgesi verildi. Endüstriyel anlamda ktestil başta olmak üzere birçok farklı sektörde kullanılabilen bu tohumların uyuşturucu özelliği bulunmuyor.

  Türkiye nin ilk tescilli yerli ve milli kenevir tohumu: Narlı ve Vezir #1

  İlk tescilli endüstriyel kenevir tohumumuz 'Vezir' ve 'Narlı' oldu VİDEO

  "BİZE AİT KENEVİR ÇEŞİDİ YOKTU"

  Tescil süreci hakkında bilgi veren OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, "Ülkemizde kenevir tarımı uzun yıllardır yapılmaktadır. Bu coğrafyaya kenevir gelmeden öncede kenevir tarımı yapılmaktaydı. Bizim ülke olarak tescilli kenevir çeşidimiz yoktu. Tüm özellikleri ortaya konmuş, adı olan özellikleri bilinen standart üretime uygun çeşit anlamına gelmektedir. Tarımda başlangıç tohumdur.

  UYUŞTURUCU MADDE İÇERMİYOR

  O bakımdan tohumdaki standart ile başlamak istedik. 2013 yılında ülkemiz kenevir genetiklerinde güncel şartlara uygun, endüstriyel anlam taşıyan, uyuşturucu madde oranı olmayan çeşit üretebilir miyiz diye başlamış olduk. Çalışmaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Samsun’da bulunan Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile beraber başladık.

  Türkiye nin ilk tescilli yerli ve milli kenevir tohumu: Narlı ve Vezir #2

  TÜBİTAK DESTEKLİ TOHUMLAR: NARLI İLE VEZİR

  Bu çalışma daha sonra TÜBİTAK tarafından desteklendi. Çalışmalarımızın ilk ürünü 2019 yılı Ocak ayında ara öğün olarak 2 adayımızı tescile sunmuş olduk. Tescil çalışmaları 2 yıl sürdü. 2 yılın sonunda 2 adayımız uygun bulundu ve isimlerini Vezir ve Narlı demek suretiyle tohumlarımızı tescil ettirmiş olduk." dedi.

  Türkiye nin ilk tescilli yerli ve milli kenevir tohumu: Narlı ve Vezir #3

  İLAÇ VE GIDA AMAÇLI TOHUMLAR DA YOLDA

  Başka amaçlar için kullanılabilecek kenevir adaylarının da olduğu söyleyen Aytaç, "Elimizde ileriki yıllarda değişik amaçlı uygun alabilecek örnekler var. Bunlarla ilgili çalışıyoruz. Yakın gelecekte başka amaçlar için kullanılabilecek olan ilaç amaçlı, gıda amaçlı olarak kullanılabilecek çeşitli adaylarımız da var. Yakın gelecekte bunlar için de başvuru yapacağız." dedi.

  Türkiye nin ilk tescilli yerli ve milli kenevir tohumu: Narlı ve Vezir #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir