Euro
9.7062
-0.11%
Dolar
8.1503
0.01%
Altın
452.86
-0.26%
Borsa
1.363
-0.97%
Bitcoin
508.450
2.05%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46

  Ukrayna doğalgaz tüketimini azaltıyor

  Rusya ile doğalgaz sevkiyatı konusundasorunlar yaşayan Ukrayna, bu sene tüketeceği doğalgaz miktarını belirgin ölçüde azaltma kararı aldı.
  • AA
  • 16.04.2015 - 02:05
  Ukrayna doğalgaz tüketimini azaltıyor

  Ukrayna doğalgaz tüketimini azaltıyor #1

  Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, bu sene doğalgaz tüketimini 10 milyar metreküp azaltacaklarını ve ülkenin toplam doğalgaz tüketiminin 40 milyar metreküp miktarında gerçekleşeceğini dile getirdi.

  Yatsenyuk, yapılan doğalgaz görüşmeleri sonucunda, ülkesinin geçen sene Rus Gazprom şirketi karşısında 3,4 milyar dolar tasarruf ettiğini kaydederek, "Geçen sene, Rus Gazprom şirketinin daha önceki kontratta öngördüğü miktardan (yapılan görüşmeler sonucunda) daha az ödeyerek, 3,4 milyar dolar tasarruf ettik" ifadesini kullandı.

  Ukrayna'ya karşı savaş yürütülen sonucunda Rus Gazprom şirketinin toplam 6 milyar dolar kaybettiğini belirten Yatsenyuk, "Ukrayna'ya karşı savaş, Gazprom şirketine toplam 6 milyar dolara mal oldu" diye konuştu.

  Yatsenyuk, Rus Gazprom şirketinin kaybının büyük bir kısmının Avrupa'dan Ukrayna'ya ters yönde doğalgaz sevkiyatının gerçekleştirilmesi sonucunda oluştuğunu dile getirdi.

  Ukrayna Başbakanı, ayrıca Naftogaz şirketinin Statoil, Shell, Gas de France, RWE şirketleriyle de doğalgaz sevkiyatı konusunda kontrat imzaladığını hatırlattı.

  UKRAYNA'NIN DOĞUSUNDA DURUM

  Doğudaki durumun gerginleşmesine de değinen Yatsenyuk, Rusya'nın Minsk mutabakatlarını yerine getirmediğini yineledi.

  Rusya'nın Minsk mutabakatını yerine getirmediğinden tedirginlik duyduklarını belirten Yatsenyuk, doğuda yine saldırıların ve can kayıplarının arttığını kaydetti.

  Yatsenyuk, Rusya'dan imzaladıkları mutabakat çerçevesinde üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmesini talep etti.

  Doğudaki krizin ve gerginliğin çözülmesinden yana olduklarını ve bu yoldan sapmayacaklarını kaydeden Yatsenyuk, Ukrayna'da barışın sağlanması için, ordunun savunma potansiyelinin artırılması dahil tüm yolları kullanacaklarını, hükümetin de silahlı kuvvetler için gereken mali kaynağı sağlayacağını vurguladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir