Euro
10.1294
-0.31%
Dolar
8.6286
-0.42%
Altın
489.36
-0.45%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
374.345
-6.97%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Volkswagen doğan zarar için 6,5 milyar avro bütçe ayırdı

  Volkswagen emisyon testi manipülasyonundan doğan zarar için 6,5 milyar avro bütçe ayırdığını açıkladı.
  • 22.09.2015 - 16:41
  Volkswagen doğan zarar için 6,5 milyar avro bütçe ayırdı

  Volkswagen doğan zarar için 6,5 milyar avro bütçe ayırdı #1

  Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW), dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testi manipülasyonundan etkilendiğini ve zararı karşılamak için yaklaşık 6,5 milyar avroluk bütçe ayırdıklarını bildirdi. VW, ABD'deki egzoz emisyon testi manipülasyonuna ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

  YAZILIM DİZEL MOTORLU ARAÇLARIN ÇOĞUNU ETKİLEMEDİ

  Firmanın, olayın netleştirilmesi için çalışmaya devam ettiği belirtilen açıklamada, "Volkswagen, dizel motorlarda kullanılan özel bir yazılımla ilgili usulsüzlüğü netleştirmek için son hızla çalışıyor. Volkswagen Grubu'nun Euro 6 standardında yeni dizel motorlu araçları şuan yasal gereklilikler ve çevre standartlarına uygun olarak Avrupa Birliği'nde mevcut. Söz konusu yazılım kullanımı, tüketimi ve emisyonları etkilemiyor" ifadeleri kullanıldı.

  Açıklamada, bugüne kadar yürütülen ayrıntılı araştırmaların ilgili motor yönetim yazılımının Volkswagen Grubu'na ait diğer dizel motorlu araçlarda da yüklü olduğunu gösterdiği ancak bu yazılımın söz konusu dizel motorlu araçların çoğunu etkilemediği aktarıldı.

  DÜNYA GENELİNDE 11 MİLYON ARAÇ ETKİLENDİ

  Dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu araçta emisyon testini manipüle eden cihazın yüklü olduğuna işaret edilen açıklamada, "Emisyondaki tutarsızlıklar, dünyada yaklaşık 11 milyon araçtaki "EA 189" tipi motorla ilgilidir. Test sonuçları ile gerçek yol kullanımı arasında fark edilebilir bir sapma yalnızca bu tip araçlarda belirlendi."

  Şirketin zararları karşılamak için yaklaşık 6,5 milyar avroluk bütçe ayırdığı ifade edilen açıklamada, "Gerekli hizmet tedbirlerini ve müşterilerimizin güvenini geri kazanma açısından diğer çabaları karşılamak için, Volkswagen mevcut mali yılın 3. çeyreğinde kar ve zarar tablosunda onaylanan yaklaşık 6,5 milyar avroluk pay ayırdı" denildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir