Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
444.690
3.06%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Yeşilçam'dan Hollywood'a köprü

  Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türk dizilerinin uluslararası arenada daha etkili hale getirileceğini açıkladı.
  • 06.11.2014 - 10:38
  Yeşilçam'dan Hollywood'a köprü

  sinema.jpg

  Türk sinemasının 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında, ABD film sektörünün merkezi Los Angeles'a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yabancı film şirketlerine Türkiye'ye gelmeleri için teşvik verileceğini, Türk dizilerinin de uluslararası pazarda etkinliğini artırmak üzere destek kapsamına alınacağını açıkladı. Bakan Çelik'in Türk Sinemasına dair önemli açıklamarı şöyle:

  SİNEMAYA TEŞVİK PAKETİ

  Kanun tasarımız hazır. Bu kanunla hem yabancı işbirliklerine fırsat açılacak hem de onların buradaki operasyonlarına teşvik verilecek. Sinemamız küresel marka haline getirilecek. Türk dizilerini de desteklemeyi düşünüyoruz. Sinema konusunda bakanlıkla özel sektör işbirliği çok iyi işliyor.

  YUMUŞAK GÜÇ ARACI: SİNEMA

  Yurtdışında soft power (yumuşak güç) olarak en güçlü aracımız sinema. Bakanlık olarak destek verdiğimiz filmler, vatandaşın seçtikleriyle de örtüşüyor. Vatandaşın destek verdiği film, uluslararası alanda da ödül alıyor. Vatandaşın beğenisiyle uluslararası kriterler örtüşüyor.

  ferzan.jpg

  FERZAN ÖZPETEK

  Roma'da AB toplantısındaydım. İtalyan Bakan, "Ferzan Özpetek İtalyan sinemasının en önemli yönetmenidir" dedi. Ben de "İtalyan değil, Türk yönetmendir" dedim. Bu sinema açısından başlı başına bir soft power.

  ANTALYA'YA FİLM PLATOSU

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel, planlama yapıyor. Antalya'da bir film platosu kurulacak. Kocaeli'nde var, çok yetkin bir yer. Bunu en üst düzeyde yapmak ve yabancı şirketleri Türkiye'ye çekmek gerekiyor.

  DARBELERİN SANATA İHANETİ

  Oscar'a gidecek filme destek veriyoruz ama Oscar kazanacak bir film stratejisi yok. Oscar'a kadar gidecek süreçlere nasıl destek vereceğiz, neresinde olacağız? Bunu çalışıyoruz. Türk sinemasını dünya sinemasına açacak bir akım olarak destekleyeceğiz. Askeri darbelerin kültür ve sanata ihanetini görüyoruz. Arşivler yok edilmiş. Kişisel çabalarla elde edilmiş olanlar var. Ankara'da Sinema Arşiv ve Ulusal Müzesi'ni kuruyoruz.

  UDİ YERVANT ARTIK DİYARBAKIR'DA

  Seyahatimize Udi Yervant Bostancı da eşlik ediyor. Ermenice şarkı söylediği için tehdit ediliyor. Los Angeles'a geliyor, 21 yıl kalıyor. Benim, "Vatanınıza dönün" çağrımı duymuş. Dedi ki "Siz bu çağrıyı yapınca acaba güvenebilir miyim diye araştırdım. Hatta yanınızda çalışan birine ulaştım. Delikanlı adamdır, sözüne güvenilir dediler." Bu benim sözüm değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin sözü. Şimdi Diyarbakır'da. Doğduğu ev yok maalesef.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir