Petrol
109.19
0.08%
Euro
17.6905
-0.77%
Dolar
16.7168
-0.99%
Altın
987.89
-0.42%
Borsa
2535
-0.76%
Bitcoin
359.962
-0.71%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C
  Yıldız Holding, pladis için 5 milyar daha yatırım yapıyor

  Yıldız Holding, pladis için 5 milyar daha yatırım yapıyor

  Yıldız Holding, pladis’i global rekabette güçlendirmek için dev bir hamle yapıyor. Gebze Ar-Ge üssü olacak, yatırım değeri 5 milyar lira.
  • Haber Merkezi
  • 05.10.2016 - 10:44

  United Biscuits'i satın aldıktan sonra esas işi olan bisküvi, çikolata ve kek pazarında global konumunu daha da güçlendirmek amacıyla bu alanlarda faaliyet gösteren şirket ve markalarını pladis çatısı altında toplayan Yıldız Holding, global rekabete de Türkiye'den hazırlanıyor.

  GEBZE'DE AR-GE MERKEZİ KURULUYOR

  pladis’in özellikle çikolata konusundaki merkez üssünün Türkiye olacağını belirten Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Gebze’de büyük bir Ar-Ge merkezi kuracakları müjdesini de verdi.

  "GLOBAL OLMA HAYALİNİ İNGİLTERE'DE KURDUK"

  Türkiye’den bir grup gazeteciyi, pladis’in Londra Ofisi’nde ağırlayan Ülker, global şirket olma hayallerinin 1970’lerde İngiltere’de atıldığını hatırlattı. Ülker, “1970’lerin sonunda İngiltere’de fabrika gezmiştik. O zamanlar Ortadoğu’ya ihracatımız yeni yeni başlamıştı. Bu fabrikaları görünce, “Biz de daha büyük bir yolculuğa çıkmalıyız dedik. Sonra 90’larda Amerikalı bisküvi devi Nabisco’un doğu kanadı satılıyordu, gittik teklif verdik. Alamadık ama, tecrübe edindik. O tecrübeler bugün bizi buralara taşıdı. Şimdi ise, global pazarın en aktif ve en hızlı büyüyen şirketi olmak için çalışıyoruz” dedi.

  Yıldız Holding, pladis için 5 milyar daha yatırım yapıyor #1

  Murat Ülker: Global pazarın en hızlı büyüyen şirketi olmaya çalışıyoruz VİDEO

  pladis’in büyümesinin ana üssünün de Türkiye olacağını vurgulayan Murat Ülker, 2021 yılı hedefleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ülker, şu noktaların altını çizdi:

  Dünyada bisküvi-çikolata-kek kategorilerinin tamamında faaliyet gösteren iki global şirketten biriyiz. Diğer şirketlerin bu kadar geniş kategoride üretimi yok. Bu özelliğimiz, bizi rakiplerimiz arasında farklı ve güçlü kılıyor.

  TÜRKİYE'NİN VE ORTADOĞU'NUN EN GÜÇLÜ MARKASI

  Rakiplerimizden bizi ayıran bir diğer farkımız ise, güçlü yerel markalarımızın olması. Ülker, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en güçlü markası... McVities İngiltere ve Avrupa’da, Godiva ise Amerika’da çok güçlü. Dolayısıyla iş stratejimizi kurarken global rakiplerimizde gördüğümüz gibi “tek bir çatı markamız olsun ve dünyanın her yerinde bu şekilde satılsın” gibi bir prensipten hareket etmiyoruz. Tam aksine ülkelerin lokal tatlarına ve ihtiyaçlarına uygun ürünler yapmayı önceliklendiriyoruz.

  Yıldız Holding, pladis için 5 milyar daha yatırım yapıyor #2

  YEREL MARKALAR NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ

  Bunu şu sebeple yapıyoruz: Dünya bisküvi-çikolata-kek pazarının yüzde 30’luk kısmını bizim de içinde olduğumuz ilk 10 şirket üstleniyor. Pazarın geri kalan %70’lik kısmına ise yerel markalar hakim. Biz de, global markalarımızın yanında yeni yerel lezzetleri de başarılı lokal markalarımızla pazara taşıyarak rekabet avantajı sağlayacağız.

  2021'DE EN HIZLI BÜYÜYEN ŞİRKET OLACAĞIZ

  Yani işimizi, her zaman olduğu gibi kendimize özgü bir tarzda yöneteceğiz. İş yapış şekillerimizde global, ürün geliştirme ve pazarlamada yerel olacağız. Bu strateji bizi 2021 yılına pazarın en aktif ve en hızlı büyüyen şirketi olarak taşıyacak.

  TÜRKİYE'DEKİ FABRİKALARA 5 MİLYAR LİRA DAHA YATIRACAĞIZ

  Yıldız Holding’in Türkiye’de 51 fabrikası var, bunların 11’i pladis çatısı altında. Türkiye’deki fabrikalarımız, tüm dünyadaki pladis fabrikaları içinde kapasite, istihdam ve teknoloji bakımından en iyileri arasında yer alıyor. 2021 yılına kadar Türkiye’deki fabrikalara 5 milyar TL daha yatırım yapacağız.

  PLADİS TÜM DÜNYAYA TÜRKİYE'DEN DAĞITILACAK

  İnovasyon ve bölgeler arasındaki sinerjiyi öne çıkaran büyüme modeli ile ilerleyeceğiz. pladis’in en büyük Ar-Ge merkezi İstanbul Gebze’de kurulacak. Türkiye, global olarak tüm Ar-Ge’mizin kalbi olacak. Burası dünyanın her yerindeki ekiplere deneyim ve teknik uzmanlık sağlayacak. Gebze’de geliştirip ürettiğimiz ürünlerle dünyanın sayılı şirket ve markaları arasındaki yerimizi sağlamlaştıracağız. Özellikle çikolatada üretim üssümüz Türkiye olacak. pladis’in yeni tablet çikolata ürünleri Türkiye’de üretilecek ve tüm coğrafyalara buradan gönderilecek.

  İNGİLTERE'YE ÇİKOLATA, AMERİKA'YA BİSKÜVİ

  İngiltere dünyada bisküvinin en çok tüketildiği ülke; McVitie’s de bu pazarda birinci. Biz çikolatalı ürünlerde ve talbet çikolatada henüz İngiltere’de yokuz. Ama olmak istiyoruz. Ülker, zaten Türkiye ve komşu coğrafyalarda lider marka. Ortadoğu ve Afrika’da Ülker’in liderliğini pekiştireceğiz. Amerika’da ise, Godiva premium çikolata pazarında lider. Amerika’da bisküvi olarak şimdiye kadar yoktuk. Artık McVitie’s ile güçlü bir şekilde Amerika pazarına da giriyoruz.

  4 MİLYAR İNSANIN YAŞADIĞI COĞRAFYADA VARIZ

  Ve tabii Godiva’yı daha çok kişiye tattırmak istiyoruz. Neden böyle bir yola başvurduk derseniz; ABD’de FDM (perakende) kanalında çikolata pazarı 11 milyar dolar büyüklüğe sahip. Premium çikolata ise bu pazarın 1.5 milyar dolarlık kısmını oluşturuyor. Yani, burada gidilecek çok yol var. Dünyada 7 milyar insan var. Biz de, operasyon hacmimiz itibarıyla 4 milyar tüketicinin yaşadığı bir coğrafyada faaliyet gösteriyoruz. Demek ki, Godiva lezzetini daha fazla kişiye ulaştırabiliriz. Bunu yapabilirsek, işte o zaman kendimi de takımımı da başarılı sayacağım.

  ÇİN'E KADAR, HER YERE TÜRKİYE'DEN GİDECEK

  Türkiye’de ürettiğimiz tablet Godiva’lar Kuzey Amerika’da raflarda yerlerini almaya başladı bile… Bunu dünyanın farklı coğrafyalarına yayacağız; Çin’e kadar Türkiye’den ürün göndereceğiz.

  Global arenada liderlik için adım adım ilerliyoruz. Orta vadede önceliklerimiz: Tüm dünyada;

  • Çikolata satışlarımızı 2 misline çıkaracağız.

  • Bisküvi satışlarımızı önümüzdeki yıllarda %50’den fazla artıracağız.

  • Bu büyümeleri destekleyecek, bizi 2021’e taşıyacak kapasite yatırımları süratle bitirmemiz lazım.

  • Bu yatırımların çoğu Türkiye’de olacak. Çikolatada 2 kat, kekte 3 kat, sakız-şekerde 4 kat kapasite artırımına gideceğiz.

  • Böylece Türk Gıda sektöründeki de en büyük yatırımı yapmış olacağız.

  RAKAMLARLA PLADİS

  • 13 ülkede 36 fabrikası var.

  • Yıldız Holding’in Türkiye’de 51 fabrikası var, bunların 11’i pladis çatısı altında.

  • 26 bin çalışanı var.

  • 2015 cirosu 5.2 milyar dolar.

  • pladis toplamda 1 milyon ton bisküvi, 460 bin ton çikolata ve 40 bin ton sakız-şeker üretimi gerçekleştiriyor.

  RAKAMLARLA YILDIZ HOLDİNG

  • 14 ülkede 77 fabrikası var. Bunların 51’i Türkiye’de.

  • 4 kıtada 4 milyar tüketicinin yaşadığı bir coğrafyada faaliyet gösteriyor.

  • 50 bin çalışanı var.

  • 2015 yıl sonu cirosu: 32.5 Milyar TL

  • 2015 yıl sonu faaliyet karı: 2.2 milyar TL

  • Grup bünyesindeki toplam şirket sayısı: 204

  • 2015 yıl sonu ihracatı: 13.77 Milyar TL


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir