Petrol
97.12
0.84%
Euro
18.4125
-0.01%
Dolar
17.869
-0.17%
Altın
1.028
-0.46%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
427.819
2.10%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Yunanistan Troyka üçlüsü ile anlaşmaya vardı

  Yunanistan, 16 Şubat'taki Avro Bölgesi maliye bakanları toplantısı öncesinde "Troyka" olarak adlandırılan AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF tarafından hazırlık çalışması yapılmasını onayladı.
  • AA
  • 13.02.2015 - 03:38
  Yunanistan Troyka üçlüsü ile anlaşmaya vardı

  yunanistan avrupa

  Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, katıldığı ilk AB zirvesinin ardından basına yaptığı açıklamada, "Teknik ekipler pazartesi toplanacak Avro Grubu öncesinde zemin hazırlığı için çalışacak" dedi.

  Tsipras, "Eğer pazartesi teknik anlaşma sağlanırsa bu siyasi anlaşma olacağı anlamına da geliyor" ifadesini kullandı.

  Tsipras, "Çoğu kişi Yunanistan'ın izole edildiğini söyledi. AB zirvesinde böyle bir şey hissetmedim" diye konuştu.

  Zirve esnasında Tsipras'la ikili görüşme yapan Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem da Atina'nın bu adımını doğrulayarak, "16 Şubat'taki Avro Grubu müzakerelerini kolaylaştırmak için mevcut program ve Yunan hükümetinin planları arasında ortak zemin üzerinde teknik değerlendirme çalışmasını başlatmaları konusunda kurumlara talepte bulunacaklarını" açıkladı.

  "TROYKA" YERİNE "KURUMLAR" DEDİ

  Dijsselbloem'un SYRIZA önderliğindeki yeni Yunan hükümetinin tepkisini çeken "Troyka" yerine "kurumlar" ifadesini kullanması dikkati çekti.

  AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan konusunda endişeli olduğunu ve 16 Şubat'taki Avro Bölgesi toplantısı öncesinde yapılması gereken çok şey bulunduğunu vurguladı.

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise Tsipras'ın zirvede ana başlıklar halinde neler yapmayı planladığını anlattığını ve kullanılan kredileri geri ödeyeceğini vurguladığını söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir