Euro
11.0652
-0.02%
Dolar
9.5152
-0.21%
Altın
547.37
-0.47%
Borsa
1.516
0.42%
Bitcoin
563.737
-5.04%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C

  Yunanistan Türk akımı projesine dahil oldu

  Rusya, Türk Akım boru hattı projesinin Yunanistan'a uzatılması için Atina ile hükümetler arası anlaşma imzaladı.
  • 19.06.2015 - 12:13
  Yunanistan Türk akımı projesine dahil oldu

  Yunanistan Türk akımı projesine dahil oldu #1

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen sene Türkiye'ye yaptığı ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türk Akımı projesine son halini vermişti. Anlaşmanın imza töreninde konuşan Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Yunanistan ile hatta eşit hisse sahibi olacaklarını söyledi.

  Rusya, Ukrayna'daki Moskova yanlısı hükümetin devrilmesi ve Ukrayna'ya ait Kırım yarımadasını ilhak etmesinden bu yana, Avrupa'ya doğalgaz sevkinde kilit rol oynayan bu ülkeyi kullanmayan enerji nakil güzergahları bulmaya çalışıyor.

  YUNANİSTAN SINIRINDA SEVK NOKTASI KURULACAK

  Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak yeni bir güzergah arayan Rusya, AB'den gelen itirazların ardından Avrupa'ya gaz taşıyacak Güney Akım Projesi'ni de geçen yıl aralık ayında iptal etti.

  Türkiye-Yunanistan sınırında son bulacak Türk Akım projesinde Avrupa'ya doğalgaz satışı için Yunanistan sınırında bir sevk noktası kurulması gerekiyor.

  RUSYA 2 PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

  Rusya, hattın Avrupa'ya devamı için kendisi ile doğalgaz ticaret bağlarını koparmak isteyen AB ülkelerini de ikna etmek zorunda. Avrupa'nın en büyük doğalgaz tedarikçisi olan Rusya, Türk Akım'ın yanı sıra kıtaya Baltık Denizi üzerinden doğalgaz taşıyacak iki yeni boru hattı projesi üzerinde çalışıyor. Gazprom CEO'su Alexei Miller'in Reuters'a yaptığı açıklamaya göre bu iki yeni hat Türk Akım'a rakip değil.

  Yunanistan Türk akımı projesine dahil oldu #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir