Zafer Çağlayan ABD'ye meydan okudu

Zafer Çağlayan ABD'ye meydan okudu

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD'nin İran'a genişletici yaptırımlarının, Türkiye'nin İran'a altın ihracatını ne şekilde etkileyebileceğine ilişkin olarak, "Amerika'nın yaptırımları, Amerika'nın kendisini bağlar" dedi.

"ARKADAŞLAR BU KONUYA TAKILMAYIN"

Çağlayan, gazetecilerin, ABD'nin İran'a ticari yaptırımları, kıymetleri madenleri de içine alacak şekilde genişleteceği yönündeki haberleri hatırlatarak, bu durum karşısında İran'a doğalgaz alımı için külçe altın ihracat eden Türkiye'nin altın ihracatının ne yönde etkilenebileceği yönündeki bir soruya, şu yanıtı verdi: "Ülkemizde gerek yastık altı, gerek hurda olan altınları Türkiye isteyen bir ülkeye satıyor. Önemli olan üretimleri ülke dışına transfer edip döviz getirmektir. Altın ihracatında yaklaşık 10.7 milyar dolar ihracat yapmışız. Buna karşılık 6.7 milyar dolar civarında ithalatımızı var. Geçen yıl, altın ithalatımız ihracatımızdan fazlaydı, bu yıl ise altın ihracatında 4 milyar dolar fazla verdik. Bunun içinde katma değer bir kâr var. Niye fazla vermişiz? Gerek yastık altında gerekse, geçen yıl fazla ithal edilen altını toplamışız göndermişiz. Şimdi bunun altında para transferiymiş şuymuş buymuş... Biz her ihracatımızı bir sebebe bağlamaya kalkarsak... Biz, 20 binden fazla ürün ihracatı yapıyoruz. Altın onlardan sadece bir tanesi. Domates, patates, satarken ihracat oluyor. Altına gelince, arkadaşlar bu konuya takılmayın. Bu yönde talep geldiği müddetçe, dünyanın her yerine altın dahil her ürün satmak için 24 saat koşturuyoruz."

"AMERİKA'NIN YAPTIRIMLARI ONLARI BAĞLAR"

Amerika'nın İran'a yaptırımları konusunda Çağlayan, "Amerika'nın yaptırımları, Amerika'nın kendisini bağlar. Bizim çok taraflı uluslararası anlaşmalarımız var. Bizim taraf olduğumuz bu anlaşmalar bizi bağlar. AB'nin yapmış olduğu açıklamalar bizi bağlamaz. Çünkü, AB üyesi değiliz" diye konuştu.

İHRACATTA REKOR BEKLENTİ

Türkiye'nin ihracat rakamları konusuna değinen Bakan Çağlayan, ihracatının bu yıl 150 milyar dolar gibi bir seviye gelmesinin beklendiğini, 2013 OVP hedefinin ise 158 milyar dolar olduğunu ve şu anda dünyanın 236 gümrük bölgesine 20 binden fazla ürün ihracatı gerçekleştirdiklerini bildirdi.