Abdülhamid'in mirası restore edildi

w

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), II. Abdülhamid Han'ın tahta çıkışının 25. yılı anısına 1901-1902 yıllarında Lübnan'a bağlı Trablus'ta inşa ettirdiği Hamidiye Saat Kulesi'ni restore etti.

Kulenin balkon kapılarının üstünde, II. Abdülhamid'in tuğrasının olduğu iki Osmanlı arması ile Hamidiye Tuğrası mevcut. Yapılan çalışmalarla armaların ve tuğraların dört köşesine ay-yıldız motifi nakledildi.

KULE 26 METRE VE 6 KATTAN OLUŞUYOR

Kule hem Trablus'un sembolü hem de Lübnan'daki en önemli Osmanlı eserlerinden biri olarak gösteriliyor. Kulenin açılışı Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından gerçekleştirilecek. Yüksekliği 26 metre ve 6 kattan oluşan kuledeki saat 1990'da Türkiye Fahri Konsolosu Suphi Akkari tarafından taktırılmış.

Kulenin piramit şeklinde tasarlanmış son katındaki dört pencerenin her birine, saatten çıkan sesleri Trablus'un en uzak mahallelerine dahi duyurmak için hoparlörler yerleştirilmiş. Birinci katının ön cephesinde mermerden Osmanlıca bir kitabe var. Kitabede "II. Abdülhamid Han'ın tahta çıkışının 25. yılı anısına ve Allah'ın izniyle bu kule yaptırılmıştır. Bu eserin, şehir halkına saadet ve mutluluk getirmesini temenni ederiz" yazıyor.