Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
720.436
-5.58%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Afganistan Türkiye'nin kadastro modelini uygulayacak

  Afganistan Türkiye'nin kadastro modelini uygulayacak

  Afganistan kadastro alanında Türkiye'nin 100 yıllık tecrübesini kullanacak.
  • AA
  • 19.02.2016 - 14:04

  kadastro

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü işbirliğinde Türkiye’nin kadastro alanındaki 100 yıllık tecrübesi Afganistan’a aktarılacak. TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, iki kurumun beş yıllık işbirliğini hedefleyen bu çalışma kapsamında Türkiye'den uzmanların katıldığı bir haftalık saha ve kurumsal altyapı incelemesi yapıldı ve bundan sonraki aşamalarda izlenecek karşılıklı yöntemler belirlendi.

  "MALLARIN TAPUSU DEVLET GARANTİSİNDE OLACAK"

  TİKA Bölge Koordinatörü Süleyman Şahin, konuya ilişkin, devlet olmanın iki temel gereğinden birinin sınırları dışarıya karşı korumak, diğerinin ise sınırlar içindeki devlet ve kişi mallarını korumak ve bu korumayı yaparken ciddi bir kadastro ve tapulama çalışması ile bu değerleri ve belgeleri devlet garantisine almak olduğunu vurguladı. Tapular devlet garantisinde olacak Şahin, "Afganistan'da arazi işgalleri, kamuya veya kişilere ait tarla ve arsaların başkaları tarafından işgal edilmesi veya zarar verilmesi çok duyulan bir konudur. Bu çalışma ile hem devlet malları korunacak ve hem de kişi mallarının tapuları devlet garantisinde olacak, tıpkı Türkiye'de olduğu gibi” ifadelerini kullandı.

  "AFGANİSTAN'A EN UYGUN SİSTEM TÜRKİYE MODELİ"

  TİKA ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü işbirliğinde Türkiye'den uzman personel getirilerek, Afgan kadastrocuların eğitilmesi ve modern tekniklerle donatılması sağlanacak. Ayrıca kadastro alanında kullanılan Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) Afganistan'a uyarlanacak ve böylece verilerin elektronik ortama aktarılıp güncellenmesi kolaylaşacak. Afganistan Bağımsız Arazi İdaresi Başkanı Jawat Peikar, konuyla ilgili şunları kaydetti: "Afganistan şu anda Türkiye'nin 60 yıl önceki durumunu yaşıyor. Milli proje olarak adlandırdığımız Arazi Reformu için işbirliği yapmak üzere Türkiye, Gürcistan ve Singapur ile görüşmeler yaptık, Cumhurbaşkanımız Eşref Gani başkanlığında 16 üyenin katılımı ile yapılan Yüksek Arazi ve Su Şurası'nın 4. toplantısında tapu ve kadastro reformu için kendimize en uygun sistem olarak Türkiye'yi model olarak seçtik."

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir