Ali Ağaoğlu'na bir darbe de Alsim Alarko'dan

Ali Ağaoğlu'na bir darbe de Alsim Alarko'dan

İşadamı Ali Ağaoğlu, Maslak 1453 projesi ile gündeme gelen Fatih Ormanı'nın ihale şartnamesine aykırı bir biçimde işletmeciliğini alması uzunca bir süre kamuoyunun gündeminde yer aldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı konuya el atarak sözleşmeyi fesh etmiş ardından geçtiğimiz hafta Ağaoğlu'nun ormanı iade etmesiyle kriz sona ermişti. Ancak Ali Ağaoğlu'nun bu kez İstanbul Boğazı'ndaki Ritz Carlton arazisiyle başı dertte.

AĞAOĞLU, YATIRIMLARINA BİR YENİSİNİ DAHA EKLEMİŞTİ

Geçtiğimiz aylarda Yeniköy'deki Carlton arazisinin tamamını satın alan Ali Ağaoğlu, Ortaköy'de içinde Alarko Holding ve Suriye Konsolosluğu gibi binaların bulunduğu araziyi de satın alarak İstanbul Boğazı'ndaki yatırımlarına bir yenisini eklemişti.

ARAZİNİN ÜÇTE BİRİ ALSİM ALARKO'YA AİT

Ekonomist Dergisi'nin haberine göre, Ağaoğlu, Ortaköy'de bir otel yatırımı yapacağını açıkladı. Ancak Alarko Holding'in "Sözkonusu arazinin üçte biri halen Alsim Alarko'ya aittir" şeklindeki KAP açıklaması kafaları karıştırdı ve iki taraf içinde zorlu bir sürecin başladığının sinyalini verdi. Sözkonusu arazide daha önce kiracı olarak bulunan Alarko Holding, yaklaşık 8 yıl önce hissedarla anlaşarak arazinin üçte birini satın aldı. Bu işlemle birlikte arazinin geri kalanının satılması durumunda Alarko Holding'in alım önceliği hakkı olduğu öne sürülmeye başlandı.

Ağaoğlu'nun Alarko Holding'den satın aldığı arazi, Reina'nın karşısında Ulus'a kadar ilerleyen yamaçtaki 41 bin 553 metrekarelik bölgeyi kapsıyor.