AA

Piyasada "kiracılara tahliye taahhüdü dayatması" olarak görülen uygulama, mülk sahiplerini, kiraları istedikleri düzede artırmama ihtimaline karşı koruma altına alıyor.

Antalya'da mülk sahipleri, kiraların fahiş oranda artması nedeniyle kiracılara tahliye taahhütnamesini zorunlu tutuyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Gayrimenkul Faaliyetleri Komite Başkanı Hülya Tükenmez, "Mülk sahipleri tahliye taahhüdü olmadan kiraya vermiyor. Kiracılar mecburen imzalıyor." dedi.

Turizm kenti Antalya'da Rusya ve Ukrayna savaşının ardından her iki ülkeden kente göç edenlerin artması nedeniyle gayrimenkullerin kiralama ve satış bedellerinde artış yaşandı.

Kentteki konut arzı ilgiyi karşılayamayınca mülk sahipleri yüksek kira bedellerini karşılayabilecek ekonomik güce sahip yabancı kiracıları ve satın almak isteyenleri tercih etti.

Yıllık anlaşılan kiralama bedellerini tahsil eden mülk sahipleri, yerli kiracılardan da yüksek bedeller talep etti.

Kiracıda yüzde 25'lik artış sınırı

Yüksek enflasyonla birlikte emlak sektöründe artan fiyatlara karşılık mülk sahibiyle anlaşmaya varan kiracılar, yüzde 25'lik artış sınırı nedeniyle 1 yıl sonra mülk sahipleriyle artış oranı nedeniyle tartışmalar yaşamaya başladı.

Mülk sahibi yüzde 25'i kabul etmedi. Kiracılar ise kanuni düzenlemeyi gerekçe gösterip en fazla yüzde 25 oranında artış yaptı.

Ödemeleri düzenli yapan kiracılar tahliye edilemedi

Kiracıyı taşınmazdan tahliye yoluna giden mülk sahipleri ise bu durumda ödemelerini düzenli yapan kiracıyı tahliye edemedi.

Mülk sahipleri, çözümü tahliye taahhüdünde buldu

Benzer durumu yaşamak istemeyen mülk sahipleri, çözümü tahliye taahhüdünde buldu. Taşınmaz kiraya verilirken sözleşme sırasında kiracılara açık tarihli tahliye taahhüdü imzalattırılıyor. Taahhüdü imzalayan kiracı, mülk sahibiyle uyuşmazlığa düşünce, taahhüdün işleme alınmasının ardından mahkeme kararıyla tahliye ediliyor. Bu durumu bilen bazı kiracılar, tahliye taahhüdünü imzalamak istemezken, bazıları ise mecbur kalıyor.

"Antalya'da en düşük kiranın 10 bin liradan başlıyor"

Tükenmez, Antalya'da en düşük kiranın 10 bin liradan başladığını söyledi. Tükenmez, özellikle öğrencilerin kente gelişiyle kira sorununun içinden çıkılmaz hale geldiğini belirterek şöyle konuşuyor:

Kiracılar mecburen imzalıyor. Orada bir sıkıntı var elbette. En düşük kira 10 bin lirayken 1.500 liraya oturan kiracılar var. Mülk sahipleri de hukuki yollara gidiyor. Mülk sahipleri tahliye taahhüdü olmadan kiraya vermiyor.

"Antalya'da tahliye taahhüdü ön şart haline geldi"

Antalya'da emlak sektöründe hizmet veren Halit Mert de tahliye taahhüdünün özellikle kentte ön şart haline geldiğini söyleyerek, şu bilgiyi verdi:

Mülk sahipleri, kiracıyla yaşayacakları bir sorunda kendilerini güvenceye almak için tahliye taahhüdü istiyor. Mağdur olacaklarını düşünüyor ve kendilerini garantiye almak istiyorlar. Kiracılar da tahliye taahhüdünden kaynaklı mağduriyetler nedeniyle imzalamak istemiyor. İşin sonunda mecbur kalıyorlar. Özellikle Antalya'da mülk sahipleri tahliye taahhüdü almadan kiraya mülkünü vermiyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)