Antalya'nın yaşam kalitesi arttı

e

Antalya ekonomisi son 13 yılda büyürken, bu durum iş ve aş arayan binlerce insanın umut yolculuğunu Antalya'ya yönlendirdi. Antalya son yıllarda nüfusu en çok artan illerin başında geldi.

2002 sayımlarında 1 milyon 483 bin olan nüfus, 2014'te 2 milyon 222 bine çıktı. Sabah'ın haberine göre, 12 yıllık tabloda artış yüzde 49.8 gibi inanılmaz bir orana ulaştı. Yani son 12 yılda Antalya nüfusuna, kendisinin yarısı kadar bir nüfus daha eklenmiş oldu. Nüfustaki bu artış eğitim ve sağlık alanında kamu yatırımlarını kritik hale getirdi.

13 YILDA YATIRIMLAR 633 MİLYON LİRAYA ÇIKTI

İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesiyle, Antalya'da son 13 yılda sağlık yatırımları 633 milyon TL'ye çıktı. 13 yılda 1.6 milyar TL'lik eğitim yatırımı yapıldı. Antalya bu iki alandaki yatırımla, göçe de hazırlıksız yakalanmamış oldu.

Nüfus artışına karşın hem doktor başına düşen hasta sayısı, hem de derslik başına düşen öğrenci sayısı düştü. Her iki alanda çok kritik iki proje de yolda: 20 bin öğrenci kapasiteli eğitim kampüsü ve bin yataklı şehir hastanesi.

BÜYÜK PROJE YOLDA

İlk ve ortaöğretim öğrencilerinin eğitimine destek olmak amacıyla 2003 yılından beri annelerin hesabına kız öğrenci için ayda 60 TL, erkek öğrenci için 50 TL yatırılıyor. Her yıl ortalama 12 bin 74 öğrencinin ailesine destek veriliyor. Eğitimde en büyük proje 17 lise, spor salonları ve sosyal tesislerden oluşan 20 bin öğrenci kapasiteli eğitim kampüsü olacak.

555 MİLYON LİRALIK DEV YATIRIM

Antalya'da ikinci atılım döneminde hizmetlerin daha kaliteli ve modern imkanlar ile sunulması için projeler hazır. En önemli proje bin yataklı kamu özel ortaklığı modeli yapılacak Merkez Şehir Hastanesi olacak.

Projenin maliyeti 555 milyon TL olacak. Ayrıca 300'er yataklı Kepez, Alanya Devle Hastanesi ve Muratpaşa Eğitim Araştırma Hastanesi'nin de aralarında bulunduğu sağlık yatırımları da devam ediyor.