Dolar
6.6976
-1.6505%
Euro
7.4788
-1.1864%
Altın
1727.51
-0.6984%
Borsa
108097.27
0.7747%
G. Altın
371.035
-2.5981%
Bitcoin
63774.07
-2.5872%
19ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 19 C
  Arsa yatırımında dikkat edilmesi gerekenler

  Arsa yatırımında dikkat edilmesi gerekenler

  Yatırımını toprağa yapmayı düşünenlerin tuzağa düşmemek için bilmesi gerekenler...
  • 20.10.2015 - 08:26

  Arsa yatırımında dikkat edilmesi gerekenler

  arsa

  Son dönemde "arsa alışverişinde dolandırıldım" diyenlerin sayısında patlama yaşanıyor. Gayriresmi işlemlerle Hazine'ye ait araziler, sahte evraklarla başka kişilere ait arsalar vatandaşlara satılıyor. İşte, parasını saklamayıp toprağa yatırmayı düşünenlerin tuzağa düşmemek için bilmesi gerekenler...

  YATIRIM YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  - Arsanın imar durumu hakkında ilgili belediyeden bilgi alın. Alıcının arsayı kullanma amacı ile imar durumunda inşaat özellikleri farklı ise alman arsa kullanılması düşünülen işe yaramayabilir.

  - Tapu senedinde ada, pafta, parseli belirtilen arsanın alıcıya tekabül edip etmediği kontrol edilmeli. Bunun için de Kadastro Müdürlüğü'nden tapu senedinde belirtilien arsanın sınır tespiti istenebilir.

  - Kadastronun geçmediği bölgelerden arazi almak riskli. Arsanın bağlı bulunduğu tapu sicil müdürlüğüne gidilerek, tapu kütüğüne bakıp arsanın satışı ile ilgili aleyhte şerh olup olmadığı kontrol edilmeli.

  - Kırsal alanda imar izninin genellikle yüzde 5 olduğunu asla unutmayın. Bu nedenle, kırsal alanda 5 dönümden az arazi satın almayın.

  - Alacağınız arazinin hisseli mi, yoksa tek kişiye mi ait olduğunu öğrenin. İleride hisse sahiplerini bir araya toplamakta ya da ikna etmekte güçlük çekilebilir.

  - Orman köylerinden arazi alırken dikkatli olun. Örneğin, size gösterilen 20 dönümlük arazinin sadece 6-7 dönümü tapulu olabilir.

  - Sit alanı, baraj-göl koruma alanı ya da barajlara su akıtan dere kenarlarından arazi almayın. Arazi alındıktan soma imkanlar elveriyorsa etrafım telle çevirin ya da çit olacak şekilde ağaçlandırın. Tapuyu almadan asla para ödemeyin.

  NERELERE YATIRIM YAPMALI

  - Bakir yerlere yatırım yapın. Özellikle büyük şehirlerde nüfus ve göçle birlikte yapılaşma sürekli şehrin dışına doğru yayılıyor.

  - Bu nedenle arsa yatırımları için gelişmemiş bölgelerin tercih edilmesi öneriliyor. Eğer risk göze alınmıyorsa, mutlaka imarlı arsalara yatırım tercih edilmeli.

  - Arsanın büyüklüğü de son derece önemli. Yatırımcıların imkanları ölçüsünde, mümkün olduğu kadar büyük arsa alması öneriliyor.

  - Ulaşım ve alt yapı arsanın değerini doğrudan etkiler. Arsanın yola cephesi ve cephe genişliği değerini yükseltir. Altyapısı değersiz olan yerler kısa vadeli düşünen yatırımcılar tarafından tercih edilmemeli.

  - Doğal güzellik ve yakın çevresindeki yapılar da arsanın gelecekteki yapışım gösteren bir mercek gibidir. Yeni sanayileşen ya da yol geçen bölgelerde şehirlerin geliştiği yönü önceden görüp arsa alanlar kısa sürede çok büyük paralar kazanıyor. Büyük projelerin yanında arsa almak daima karlıdır.

  ÖNE ÇIKAN BÖLGELER

  RE/MAX Türkiye Pazarlama Direktörü Gökhan Karahan; arsa yatırımı için İstanbul'da kısa vadede Büyükçekmece, uzun vadede Silivri ve Çatalca'daki arsaların kazanç sağlayabileceğini belirtiyor. Karahan, "Düşük bir bütçe var ise metrekare fiyatı düşük geniş araziler her bölge için araştırılabilir. Yalova Armutlu Trakya'da Çerkezköy ve çevresi prim yapabilir. Ankara Yapracık ve Bağlıca da yatırım için gözde bölgelerden" diyor.

  Görüş Bildir