Petrol
111.49
2.19%
Euro
17.5206
-1.72%
Dolar
16.5386
-2.05%
Altın
969.58
-2.27%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
350.294
-3.12%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C

  Doğu'daki kentsel dönüşüm Silopi'den başlayacak

  Doğu'da süren operasyonların ardından hükümet kentsel dönüşüme başlamayı hedefliyor. Dönüşüm ilk olarak Silopi'den başlayacak.
  • 30.01.2016 - 08:56
  Doğu'daki kentsel dönüşüm Silopi'den başlayacak

  sur

  Doğu ve Güneydoğu’daki operasyonların ardından başlatılacak kentsel dönüşümün ayrıntıları netleşiyor. İçişleri, Kültür ve Turizm, Çevre ve Şehircilik ile TOKİ’nin üzerinde durduğu çalışmaya göre, operasyonların tamamlanmasının ardından ilk kentsel dönüşüm çalışmasının Silopi’de başlatılması, daha sonra tüm ilçelere yayılması planlanıyor.

  GENİŞ VE FERAH SOKAK UYGULAMASINA GEÇİLECEK

  Hürriyet'in haberine göre; hazırlanan master plan çerçevesinde yürütülen çalışmaya göre, Doğu ve Güneydoğu’da kentsel dönüşümün yapılacağı alanlarda bazı kriterlere dikkat edilecek. Yapılan planlamalara göre genellikle dar, 2-3 metrelik, bir aracın zor geçtiği sokak kültürünün yerini minimum 6-7 metrelik sokaklar alacak. Araçların ve özellikle ambulansların zor geçtiği dar sokakların yerine geniş sokaklar oluşturulacak. Operasyonların yapıldığı yerler başta olmak üzere bölgede bitişik nizam şehir uygulamasından, geniş ve ferah sokak uygulamasına geçilecek.

  Doğu daki kentsel dönüşüm Silopi den başlayacak #2

  SİLÜETİ BOZAN YAPILAR TIRAŞLANACAK

  Yeni şehirlerde sosyal alanlara geniş yer ayrılacak. Bu çalışmalar yapılırken tarihi dokuya azami dikkat gösterilecek. Kentlerdeki sosyal yaşamı yaşatacak, özgün mimariyi koruyacak bir şehirleşme modeli yaratılacak. Çalışmalar sadece Doğu ve Güneydoğu ile sınırlı kalmayacak. Doğu’daki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla eş zamanlı olarak gecekondulaşma baskısı altındaki İzmir, Kocaeli gibi batıdaki şehirlerde de yeni bir yapılaşma öngörülüyor. Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki cami, kilise ve han gibi 180 tarihi eserin restorasyonla korunması kararı alınırken, Suriçi’nin silüetini bozan yapılar tıraşlanacak. Tarihi eserlerin çevresi tamamen temizlenecek. Kentsel dönüşümle yapılacak alanda yapılar 3 katı aşmayacak.

  "TERÖR FIRSATÇILARINA PRİM VERMEYİN"

  Cumbalı, havuzlu, ortak alanlı, duvar dokusu işlemeli, sosyal yaşamın devam edeceği evler yapılacak. Çalışmaların sonunda bölgenin tarihi ve turistik açıdan en önemli prestij alanlarından birisi olması planlanıyor. Bölgede operasyonlar tamamlanır tamamlanmaz kentsel dönüşümle ilgili ilk kazma vurulacak. Yaşanılmayacak düzeyde evlerde oturan insanlara uyarılarda bulunan yetkililer, “Evler bir anda değer kazanacak. Bu nedenle kentsel dönüşümle ortaya çıkacak ranttan dolayı dolandırıcılara itibar etmeyin. Terör fırsatçılarına prim vermeyin” uyarısında bulundular.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir