Euro
10.1727
0.32%
Dolar
8.6686
0.25%
Altın
491.27
0.66%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
383.829
-6.70%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Eminönü'nde pansiyon ve otel yatırımları çoğalacak

  Yılda 12 -13 milyon turistin ziyaret ettiği Eminönü'nde konaklama altyapısı için otel yatırımı ve ev pansiyonculuğunun önü açılacak.
  • 21.09.2015 - 08:58
  Eminönü'nde pansiyon ve otel yatırımları çoğalacak

  Eminönü nde pansiyon ve otel yatırımları çoğalacak #1

  Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, halen yılda 12 -13 milyon turistin ziyaret ettiği, fakat 30 milyar dolarlık turizm potansiyeliyle Bern'i, Floransa'yı geçebilecek kapasitede olan Eminönü'nde konaklama altyapısı için otel yatırımları ve ev pansiyonculuğunun önünü açacaklarını söyledi. Dünya'ya açıklamalarda bulunan Başkan Demir, "Bölgede ev pansiyonculuğunu geliştirmek istiyoruz. 40 milyar dolarlık ev pansiyonculuğu pazarı var dünyada. 19.6 milyar doları Avrupa'da. 4 turistten biri ev pansiyonlarını tercih ediyor. Herkes artık gittiği şehrin gerçek havasını solumak istiyor. Giriş katında kendi oturarak, üst kattaki daireleri pansiyon olarak kullananlar var" dedi.

  "OTEL YATIRIMLARININ ÖNÜNÜ AÇIYORUZ"

  Sirkeci ve çevresinde çok ucuza satın alınan konut alanlarının otele dönüştüğünü, her şeyi ile kaçak merdiven altı oteller ortaya çıktığını belirten Demir, otel yatırımlarının önünü açmak istediklerini belirtti. Demir, şöyle konuştu: "Sirkeci ve çevresinde çok sayıda eski, boş ve aynı zamanda çok güzel yüzlerce bina var. Bu bölge geleneksel ticaret alam olarak geçiyor. Eskiden oluyordu ama şimdi bu bölgelerde bu anlamda ticaret yapılamaz. Aldığımız radikal kararlarla oraların da otel olmasının önünü açtık. Yurtiçinden, dışından yatırımcılar var."

  "AKSARAY VE SULTANAHMET'E YÜZ NAKLİ YAPTIK"

  Sirkeci ve çevresindeki nitelikli ve tarihi binalarla ilgili turizm projeleri gelirse onaylayıp kurula gönderdiklerini, Aksaray ve Sultanahmet'e giderken tüm binaların cephelerini değiştirdiklerini anlatan Demir, "O bölgenin yüz naklini yaptık dediğimiz işler yaptık. Anemas Zindanları restorasyonuna başladık. Açüması iki yılı bulacak. Artık restorasyon mimarlarımız var. Çok nitelikli yapüar olmadığı müddetçe İtalyanlara ihtiyacımız kalmadı. Sirkeci'deki nitelikli binalar için bütçe ayırmıyoruz. Zücaciye dükkanındaki fil gibiyiz. Hanların önünü açacağız dediğimizde rant sağlayacağımız anlaşıldı. Bunları yönetebilmek çok zor" dedi.

  "KAPALIÇARSI'YI KUTU SİSTEMİNE ALACAĞIZ"

  Tarihi yapıyı korumada gelişme olduğunu ancak kullanma konusunda mantığın yeteri kadar gelişmediğini belirten Demir, Kapalıçarşı projesinin onaylandığını, ilk etapta altyapısını çözeceklerini söyledi. Demir, "İSTON'da kapalı çarşıyaözelbox'lar üretiliyor. Kapalıçarşı'yı kutu sistemine alacağız. Pis-temiz su, elektriğin tümü yer altından geçecek. Ocakta 13 kişilik yönetim oluşacak. 25 milyon proje, 20 milyon TL de altyapı için harcadık" dedi.

  RESTORASYONA 81 MİLYON TL HARCANDI

  Belediye sorumluluk alanında 250 adet tarihi eserin restorasyon projesi yapıldı. 57 eser restore edildi. Tamamlanması beklenen 193 tarihi eser var. Bu zamana kadar restorasyon projeleri için toplam 81 milyon TL kaynak harcandı. Yapılan işlerin ayrıntısı ise şöyle: 199 Sivil Mimari Örneği Yapının (SMÖ) projesi hazırlatıldı, 13'ü restore edildi. 49 adet Anıt Eser'in projesi hazırlatıldı, 42'si restore edildi 202 adet Çeşme Projesi hazırlatıldı.Yenileme Alanlan'nda 876 SMÖ yapı, 133 adet Anıt Eser projesi hazırlatıldı. Kapalıçarşı Yenileme Alanında 4.678 adet Tescilli Dükkân ve 27 adet Han projesi hazırlatıldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir