Ankara-Konya YHT hattı ilk seferine başladı
AA

yht

TCDD tarafından Siemens firmasından temin edilen ve test sürüşleri tamamlanan turkuaz renkli yeni çok yüksek hızlı tren setlerinden ilki Ankara-Konya YHT hattında bugün hizmete girdi.

TCDD Yüksek Hızlı Tren Bölge Müdürü Abdurrahman Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir, Ankara-İstanbul ve İstanbul-Konya'daki mevcut ve yapımı devam eden Ankara-Sivas, Ankara-İzmir YHT hatları ile Konya-Karaman ve Bursa-Bilecik hızlı tren hatlarında kullanılmak üzere 7 adet çok yüksek hızlı tren seti temini projesi kapsamında sipariş verildiğini anımsattı.

Ankara-Konya YHT hattı ilk seferine başladı

SAATTE 320 KİLOMETRE HIZ

Genç, güvenlik donanımı konusunda hızlı tren setlerinin, dünyada kabul edilen en yüksek standartlara sahip olduğunu anlatarak, "Bu setimizin en önemli farkı, çok yüksek hızlı tren seti grubuna girmesi ve saatte 320 kilometre işletme hızına ulaşıyor olması. Diğer yüksek hızlı tren setlerimiz saatte 250 kilometre hıza ulaşıyor" diye konuştu.

Çok yüksek hızlı tren setinin tüm hatlarda çalışmaya uygun olduğunu dile getiren Genç, diğer 6 tren setinin yapımının devam ettiğini, 2016'nın ilk yarısından itibaren de diğer tren setlerin tesliminin yapılmaya başlayacağını söyledi.

Ankara-Konya YHT hattı ilk seferine başladı

"YENİ TRENİMİZ 444 YOLCU KAPASİTELİ"

Genç, 111'i business, 333'ü ekonomi sınıf olmak üzere yeni trenin 444 yolcu kapasiteli olduğunu belirten Genç, "YHT setinde ayrıca 16 kişi oturma kapasiteli restoran, 2 adet tekerlekli sandalye yeri, vagon tavanlarında yolcu bilgilendirme amaçlı monitörler ve engelli yolculara yönelik alanlarda personelle iletişim sağlanması için dahili telefonlar yer alıyor" diye konuştu.

Setlerin renkleriyle ilgili TCDD web sayfasındaki anket sonucunda 8 farklı renk arasından turkuaz renginin seçildiğini ifade eden Genç, Almanya'da üretimi yapılan yeni YHT setinin Sakarya'daki TÜVASAŞ tesislerine getirilerek, turkuaza boyandığını söyledi.

Ankara-Konya YHT hattı ilk seferine başladı

"YHT'LERDE GÜVENLİK KONUSUNDA İDDİALIYIZ"

YHT'lerde güvenlik konusunda iddialı olduklarını, araç güvenliği ve tren kontrol sistemi olmak üzere iki güvenlik sisteminin bulunduğunu ifade eden Genç, araçta seyir güvenliğini etkileyecek herhangi bir olumsuzluk anında gerekli tedbirlerin sistem tarafından otomatik alındığını belirtti. Güvenlik konusunda herhangi bir inisiyatifin söz konusu olmadığını bildiren Genç, sistem tarafından trenin otomatik durdurulduğunu ya da tren hareketlerinin sınırlandığını anlattı.

Ankara-Konya YHT hattı ilk seferine başladı

"HIZLI TRENİN YAYGINLAŞTIRILMASNI İSTİYORUZ"

Yolculardan Soydan Görgülü, Konya'da Hukuk Fakültesinde okuması dolayısıyla sürekli YHT ile seyahat ettiğini belirterek, "Yeni tren setine ilk bileti ben almışım. Hızlı treni, çabuk ulaşım sağlaması nedeniyle çok beğeniyorum. Temiz ve ferah bir ortam" diye konuştu. Çok süratli bir şekilde Konya'ya gidip geldiğini ifade eden Görgülü, hızlı trenin yaygınlaştırılmasını istedi.

Pakistanlı Ejaz Rasool ise Pakistan'dan eğitim almak amacıyla 18 kişilik polis ekibi olarak Ankara'ya geldiklerini ve Mevlana'yı ziyaret etmek için ilk kez hızlı trene bindiklerini belirterek, treni çok konforlu ve rahat bulduklarını söyledi. Rasool, hızlı treni Pakistan'da da görmek istediklerini bildirdi.