Ankara-Sivas YHT hattında sona doğru

Ankara-Yozgat-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının en uzun kısmı olan Akdağmadeni Tüneli'nde sona yaklaşıldı.

Ankara-Sivas YHT hattında sona doğru

Düzenlenen törene Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katıldı.

DOKUZ TÜNELDEN EN UZUNU OLACAK

Beş bin 120 metrelik Akmağdeni Tüneli, Ankara- Yozgat- Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinin en zor kısmını oluşturuyor. Tünel, Yerköy-Yozgat-Sivas etabında yer alan dokuz tünelden en uzunu olduğu belirtiliyor.

Ankara-Sivas YHT hattında sona doğru

Çift hatlı inşa edilen ve 250 kilometre hıza uygun olan tünelin yapımında yaklaşık yüz bin metreküp beton, altı bin 200 ton da demir kullanıldığı açıklandı. Tünel için bugüne kadar yaklaşık 65 milyon lira harcandı.

2018 YILINDA TAMAMLANACAK

Ankara- Yozgat- Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinin Yerköy-Yozgat-Sivas kesiminde toplam iki bin 485 metre viyadük, sekiz üstgeçit, 11 altgeçit, 84 menfez bulunuyor. Tamamı öz kaynaklarla inşa edilen hattın, 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Ankara-Sivas YHT hattında sona doğru

SEYAHAT SÜRESİ KISALACAK

Ankara-Sivas demiryolu, güzergahı devam eden projenin devreye sokulmasıyla birlikte 141 kilometre kısalacak ve Yozgat üzerinden 461 kilometreye inecek. Seyahat süresi ise demiryolu ile 12 saatten iki saat 51 dakikaya, 21 saat olan İstanbul-Sivas arası demiryolu ulaşımı ise beş saat 49 dakikaya inecek.