Euro
15.5912
0.07%
Dolar
13.8094
0.09%
Altın
790.8
0.19%
Borsa
1.927
0.89%
Bitcoin
713.817
-0.18%
13ºC
İstanbul
Açık 13 C
  Çukurova Bölgesel Havalimanı için karar verildi

  Çukurova Bölgesel Havalimanı için karar verildi

  Türkiye'nin en büyük havalimanı projesi olacak Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın devlet bütçesiyle inşa edilmesine karar verildi.
  • 11.02.2016 - 12:28

  Çukurova Bölgesel Havalimanı için karar verildi #1

  Müteahhit firmanın içine düştüğü mali kriz sebebiyle ağustos'ta sözleşmesi feshedilen Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın, devlet bütçesiyle yapılmasına karar verildi.

  İKİ ETAP HALİNDE İHALEYE ÇIKARILACAK

  Mayıs 2013'de temeli atılan havalimanının, yüklenici firma Koçoğlu İnşaat bir süre önce iflas erteleme başvurusu yapmıştı. Projenin değeri ise 357 milyon Euro olarak açıklanmıştı.

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Mersin ve Adana başta olmak üzere bölgeye hizmet vermek amacıyla konvansiyonel boyutlarda yapımı planlanan havalimanının yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilmesinden vazgeçildiğini anlatan Yıldırım, devlet bütçesiyle yapılmasına karar verilen havalimanı için Yüksek Planlama Kuruluna müracaatta bulunduklarını, gelecek neticeye göre de iki etap halinde ihaleye çıkacaklarını aktardı.

  Çukurova Bölgesel Havalimanı için karar verildi #2

  KOLAY ULAŞIM İMKANI

  Yer tesliminin yapılmasından sonra yaklaşık 2 yıl içinde tamamlanması planlanan havalimanının, nihai olarak 30 milyon yolcuya hizmet edeceğini belirtildi. Çukurova Havalimanı, 7 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacak.

  Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havalimanı, konumu itibarıyla Adana-Mersin karayoluna, Adana ve Mersin şehir merkezlerine yakın olması dolayısıyla her yere kolay ulaşım imkanı sağlayacak.

  Çukurova Bölgesel Havalimanı için karar verildi #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir