İstanbul- Ankara arası 25 dakikaya iniyor

SpaceX firmasının geliştirdiği 5'inci ulaşım sistemi Hyperloop'a Türkiye'den İTÜ ekibi dahil oldu. Eğer proje gerçekleşirse uçakla bile 1 saat süren İstanbul-Ankara arası 25 dakikaya inecek.

İstanbul- Ankara arası 25 dakikaya iniyor

2018'DE HİZMETE GİRECEK

Toplu taşıma anlayışını, hızı ve emniyetiyle tamamen değiştiren Hyperloop'un 2018'de ABD başta olmak üzere pek çok ülkede faaliyete geçmesi planlanıyor. Proje uygulanmaya konulduğunda yolcular, karayolu ile 5 saatte gittikleri İstanbul- Ankara arasını 25 dakikada gidebilecek.

Proje, ilk defa 2013 yılında Spacex ve Motor şirketleri kurucusu Elon Musk tarafından tanıtıldı. Proje, 450 ila 900 metre arasında değişen aralıklardaki sütunlar üzerine yerleştirilmiş alüminyum borular ve bunun içerisinde hareket eden kapsüllerden oluşuyor.

İstanbul- Ankara arası 25 dakikaya iniyor

PATENT ALINMAYACAK

SpaceX ilk defa tanıtıldığında, bu proje için herhangi bir patent alınamayacağı ve tamamen açık kaynaklı olacağının duyuruldu. Bu açıklamayla birlikte projeye ilgiyi daha da arttı. Öğrencileri teşvik etmek için 29-30 Ocak tarihleri arasında "SpaceX Design Weekend" adlı bir yarışma düzenlendi ve öğrenciler jürinin karşısına çıktı.

Hyperloop için gerçekleştirilen yarışmadan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri finale kaldı. Zorlu Holding'in desteklediği öğrenciler, dünya çapında 1200 ekibin katıldığı yarışmada 124 proje arasına girdi.

İTÜ Sci-X Hyperloop Pod Tasarım Ekibi, Houston Texas’ta gerçekleşen ‘SpaceX Hyperloop Pod Competition Weekend’de projelerinin detayını dünyanın önde gelen bilim insanlarına anlattı. Toplu taşımacılığın hızını ve emniyetini değiştiren ‘Hyperloop’ gerçekleşirse yolcular bugün karayolu ile ortalama 5 saat süren İstanbul ile Ankara arası kadar bir mesafeyi 25 dakikada alabilecekler. Proje hayata geçerse hava, deniz, kara ve demiryollarının ardından ‘beşinci ulaşım şekli’ olacak.

İstanbul- Ankara arası 25 dakikaya iniyor

YATIRIMCILARA DESTEK

Yapılan değerlendirme sonucunda seçilen pod tasarımları önümüzdeki dönemde çeşitli testlerden geçecek ve daha sonra ise üretim gerçekleşecek. Zorlu Holding'in liderlik okulu Young Guru Academy'nin de (YGA) sponsoru olduğunu belirten Zorlu Holding CEO'su Ömer Yüngül, burada gençlere hem liderlik eğitimi verildiğini hem de melek yatırımcılarla fikir sahiplerinin buluştuğunu kaydetti.

Zorlu Holding'in de melek yatırımcı olarak çeşitli projelere destek verdiğinden söz eden Yüngül şunları anlattı: "YGA'dan çıkan bir projemiz var. Barajların üzerine güneş paneli yapılması üzerine. Biz bu projeye yüzde 100 sponsor olduk. Önümüzdeki haziranda bizim gruba ait Tercan Barajı üzerine bu panelleri koyacağız. Bu proje melek yatırımcı modelinin bir ürünü."

İstanbul- Ankara arası 25 dakikaya iniyor

İstanbul- Ankara arası 25 dakikaya iniyor