Petrol
113.34
-0.14%
Euro
17.5209
-0.09%
Dolar
16.9679
0.84%
Altın
982.68
0.50%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
338.105
4.39%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  İstanbul Kabataş sahilinde iskeleler ortaya çıkıyor

  İstanbul Kabataş sahilinde iskeleler ortaya çıkıyor

  Kabataş sahilinde yapımına devam edilen 'Martı Projesi'nde iskeleler ortaya çıkmaya başladı.
  • 28.11.2016 - 10:00

  İstanbul Kabataş sahilinde yapımına başlanan “Kabataş Transfer Merkezi Projesi” tüm hızıyla sürüyor.

  İstanbul Kabataş sahilinde iskeleler ortaya çıkıyor #1

  Kabataş'ta gerçekleştirilen 'Martı Projesi', İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle inşa ediliyor. Kara, deniz ve raylı sistem taşımacılığı entegre edecek “Kabataş Transfer Merkezi Projesi”nde inşaat çalışmaları hız kazandı.

  KAZIKLARIN DENİZ TABANINA ÇAKILMA İŞLEMİ SÜRÜYOR

  Karada süren çalışmaların yanı sıra iskelelerin üzerinde yükseleceği kazıkların deniz tabanına çakılma işlemleri sürüyor. Havadan bakıldığında denize doğru uzanan iskelelerin yavaş yavaş şekillenmeye başladığı görülüyor.

  İstanbul Kabataş sahilinde iskeleler ortaya çıkıyor #2

  DENİZ OTOBÜSÜ VE VAPUR İSKELELERİ YENİLENECEK

  İskelelerin yüksekliği ise şehrin siluetini bozmaması için 9,5 metreyi geçmeyecek. Projede deniz otobüsü ve vapur iskelelerinin yeniden yapılandırılması planlanıyor.

  İstanbul Kabataş sahilinde iskeleler ortaya çıkıyor #3

  PROJEDE NELER VAR

  Proje ilk olarak 2005 yılında mimar Hakan Kıran tarafından tasarlanmış ve 2016 yılında metro ilave kararıyla hayata geçmişti. Projede otomobilllerin geçtiği yol yer altına alınacak.

  Proje ile Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak. Projeye göre, bölgede büyük eksik olan meydan ihtiyacı karşılanıp 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak. Sahil şeridindeki yeşil bandı kesintisiz yayaya bırakacak. Böylelikle şu anda binlerce insanın tramvaya veya iskeleye ulaşmaya çalıştığı demirlerle çevrelenmiş dar kaldırımlar tarihe karışacak.

  Projede müze, sergi salonları ve otoparklar inşa edilmesi bekleniyor. Altta ve üstte geçiş alanlarında ihtiyaçlarını karşılayacak, büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir