Sultanahmet Camii restore ediliyor

2

Yaklaşık bir yıldır kayma sebebiyle sökülen sağ ön minarenin konservasyonu için çalışmalar devam ediyor.

532 TAŞ ÖRÜLMEK ÜZERE SÖKÜLDÜ

Çalışmalar kapsamında minarenin 400 ila 700 kilogram arasında değişen 532 taşı yeniden örülmek üzere söküldü. Yüklenici firma tarafından caminin bahçesine ziyaretleri engellemeyecek şekilde şantiye kuruldu. Şantiyeye, taşların konservasyonu sırasında çıkan tozların turistleri ve cemaati rahatsız etmemesi için tozu emen makineler yerleştirildi.

Bilim kurulu kararları doğrultusunda, öncelikle minarenin bakır alemi ve 16.5 metre yüksekliğindeki ahşap seren direği sökülerek koruma altına alındı.

Sultanahmet Camii restore ediliyor

6 AYDA BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, İstanbul’daki camilerin teker teker restore edildiğini belirterek, Sultanahmet Camii’nin de baştan aşağı incelendiğini söyledi. Caminin öncelikle zemin röntgeninin çekildiğini belirten Ertem, yapımının üzerinden yüzlerce yıl geçmesine rağmen zeminde ciddi sorun olmadığının tespit edildiğini ifade etti.

Çalışmalar kapsamında minarelerin statiğinin de kontrol edildiğini anlatan Ertem, ön çalışmalarda caminin 6 minaresinden birinin kaymakta olduğunun görüldüğünü aktardı.

Sultanahmet Camii restore ediliyor

6 MİNARELİ TEK CAMİ

Sultanahmet Camii, Osmanlı padişahı I. Ahmed tarafından mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya 1616 yılında yaptırıldı. Habertürk'ün haberine göre, İznik çinileriyle bezendiği, yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için yabancı turistlerin “Mavi Cami/Blue Mosque” olarak adlandırdığı Sultanahmet Camii, Türkiye’nin 6 minareli tek tarihi camisi.

Can güvenliği açısından minareye müdahale edildiğini belirten Ertem, bu restorasyonu diğerlerinden ayıran en önemli özelliğin, sökülen taşların konservasyondan geçirilerek yeniden kullanılması olduğunu ifade etti. Ertem, “Restorasyonda en ufak taşları bile koruduk ve sökülen taşları onardık. Sökülen 38 sıradan 6’sının örüldü. Restorasyonu 6 ayda bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.